Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Průřez zprávami ze světa tance a pohybu: Laterna magika v nové sezoně a Kouzelný cirkus slaví 45 let, Ivona Jeličová patronkou dobročinné sbírky, Balet Gala v Plzni nebo pozvánka s předstihem na Týden PLAYboyz v Savarinu.


Kouzelný cirkus (foto Serghei Gherciu)

Laterna magika v nové sezoně a Kouzelný cirkus slaví 45 let
Pro jubilejní 140. sezonu Národního divadla připravuje Laterna magika dvě premiéry. První z nich bude komorněji laděná inscenace Krajina těla v režii uměleckého šéfa Radima Vizváryho a druhou multimediální projekt Ptačí sněm v režii Petra Formana.

Krajina těla bude inscenace v žánru pohybového divadla s prvky tance a nového cirkusu s využitím filmových technologií. Odhaluje valéry odlišně krásných těl, zabývá se otázkou, co je to krása a podle jakých norem je posuzována. Zda vůbec ještě existuje něco takového jako „ideál krásy” anebo zda je tento tradiční koncept již překonán. Můžeme spatřit krásu tam, kde bychom ji nehledali, aniž bychom sami sebe vystavili přehodnocení našich dosavadních norem a předsudků? Když se odpoutáme od hledání povrchní dokonalosti, máme šanci objevit krásu vnitřní, tu skutečnou a trvalou. Premiéru této inscenace chystá Laterna magika na 10. a 11. listopadu 2022 a pracovním mottem je pro nás citát Marilyn Monroe: „Nedokonalost je krása, šílenství je genialita, a je lepší být dokonale směšný než absolutně nudný.“

Druhou premiérou Laterny magiky bude 1. a 2. června 2023 Ptačí sněm. Velkoformátový multižánrový projekt určený pro outdoorové provedení. Tým tvůrců vedený renomovaným divadelníkem Petrem Formanem se inspiruje dílem Jean-Clauda Carriera. Kořeny tohoto podobenství sahají k filozofickým textům z 12. století. Podstatou je téma problematické komunikace. Spojitost se současným multikulturním světem, ve kterém lidé přes všechny moderní technologie stále obtížněji hledají cestu k vzájemnému porozumění, je více než zřejmá. Ptačí říše nabízí možnost srozumitelné metafory a inspiruje k žánrové pestrosti, včetně humorného nadhledu i metafyzického zamyšlení. Na světě žije víc než 10 tisíc druhů ptáků. Když spolu dokáží žít ve vzájemné symbióze, proč by to nedokázali lidé? Jak říká Kurt Vonnegut: „Přál bych si, abychom se raději všichni narodili jako ptáci.“

Do sezony 2022/2023 přejdou ze současného repertoáru inscenace Poe (která bude mít premiéru 28. dubna), BatoLaterna, Robot Radius, Zázrak (s)tvořeni, Cube a Kouzelný cirkus. Ten nynío Velikonocích oslaví už neuvěřitelných 45 let nepřetržitého uvádění. Premiéru měl tento symbolický příběh o putování dvou klaunů za neuchopitelnou krásou, který je zábavnou podívanou i podobenstvím o životě, 15. dubna 1977. Umělecký šéf Laterny magiky Josef Svoboda přizval k tvorbě celovečerní inscenace režiséra Evalda Schorma, který byl v té době pro režim na černé listině.

Kouzelný cirkus (foto Serghei Gherciu)

Evald Schorm shromáždil výjimečně kreativní tým umělců, kteří se podíleli na scénáři, tvorbě a režii dílčích částí podle svého oboru, a přitom vytvořili harmonický tvůrčí kolektiv. Mezi ty nejvýznamnější patří Jiří Srnec, režisér a zakladatel Černého divadla (a držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství), surrealistický výtvarník a režisér Jan Švankmajer, kameraman Emil Sirotek, výtvarník Zdenek Seydl, hudební skladatel Oldřich František Korte, který do plochy zakomponoval nejen polku Johanna Strausse, ale i části autorských skladeb Jaroslava Krčka, Zdeňka Lišky, Radima Hladíka ad., nebo mistr zvuku Ivo Špalj (který letos získal cenu Český Lev za mimořádný přínos oboru). Mezi choreografy inscenace jsou podepsáni Karel Vrtiška, Jiří Hrabal, Vlastimil Jílek, Josef Koníček, František Pokorný a Inka Vostřezová.

Kouzelný cirkus byl nejprve uváděn v tehdejším sídle Laterny magiky v paláci Adria, jistou dobu se hrál také v Kongresovém centru (tehdy Paláci kultury), aby v roce 1983 natrvalo „zakotvil“ na Nové scéně Národního divadla a zůstal s ní už natrvalo spjatý. Až do roku 2013 byla inscenace odbavována z tří analogových filmových pásů. Dnes je projekce zdigitalizovaná, ale z filmu na diváky přesto shlíží původní obsazení: Venuše Ivanka Kuchařová, Svůdce Pavel Veselý a klauni Josef Kotěšovský a Vladimír Pohořelý. V titulních rolích se představilo až dodnes 25 Smutných a 22 Veselých klaunů, 25 Svůdců a 33 Venuší. Inscenace navštívila 17 zemí a 50 měst po celém světě. Nejčastěji mířily zájezdy do Evropy, především do Německa, ale Kouzelný cirkus se hrál také v New Yorku, v Montrealu, v Tel Avivu a v Jeruzalémě. Poslední turné se uskutečnilo v roce 2015 do Řecka.

Kouzelný cirkus (foto Petr Našic)

Další osud inscenace přibližuje umělecký šéf Laterny magiky Radim Vizváry: „Velice si vážíme této unikátní inscenace, která byla ve své době průkopníkem multižánrového divadla a stala se názorným příkladem kouzel Laterny magiky. S ohledem na životnost scénických a kostýmních části této inscenace a úzké propojení jejích technologií s technickým zázemím Nové scény, která se pravděpodobně na konci roku 2022 kvůli rekonstrukci uzavře, jsme se rozhodli pro derniéru Kouzelného cirkusu. Uskuteční se symbolicky 28. září 2022, tedy ve státní svátek. Tím bychom chtěli vzdát hold tomuto mimořádnému dílu a všem účinkujícím, kteří se v něm za uplynulých 45 let vystřídali.“ Loučit se s publikem bude inscenace svou 6503. reprízou.

Zamýšlená rekonstrukce budovy Nové scény bude znamenat i mnohá omezení pro reprízování repertoáru Laterny magiky, který se bude muset dočasnému „bezdomovectví“ postupně přizpůsobovat. Dosavadní i nové tituly by tak měly být snáz přenositelné, což bude současně příležitost pro častější výjezdy na domácí i zahraniční zájezdy. „I s ohledem na tyto provozní záležitosti směřujeme hlavní premiéru 140. sezony, Ptačí sněm, do outdoorového prostředí. Zvažujeme varianty cirkusového šapito či jiné mobilní stavby vybudované čistě pro tuto inscenaci. Výhodou tohoto řešeni je mobilita, takže počítáme například i s delším zájezdovým turné,“ dodává šéf souboru.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments