Výstava ukáže historii i budoucnost varhan v katedrále sv. Víta

Historii, současnost a budoucnost varhan v pražské katedrále sv. Víta představí výstava, která bude zahájena dnes večer v Národním technickém muzeu v Praze.
Design svatovítských varhan, ŠKODA Design, Peter Olah (foto Amic)

Výstava vznikla při příležitosti národní sbírky na pořízení nových varhan pro katedrálu. Varhany za zhruba 80 milionů korun mají být hotovy na podzim 2019 a v katedrále se na ně bude poprvé hrát asi na jaře roku 2020. Výstava bude veřejnosti přístupná od 18. prosince 2018 do 31. března příštího roku.

Výstava v technickém muzeu sleduje například historii varhan v Chrámu sv. Víta. „Vysvětluje vznik provizorních varhan v době končící dostavby katedrály a dlouhodobé úsilí o postavení nových důstojných varhan, které se v současnosti chýlí k úspěšnému konci,“ oznámilo muzeum. Lidé se ale díky expozici mohou dozvědět i něco o vývoji varhanářského řemesla a fungování varhan.

Nové varhany pro katedrálu sv. Víta budou sestaveny ve španělské dílně varhanáře Gerharda Grenzinga. Autorem podoby nových varhan je designér Peter Olah, který se inspiroval tvarem Panské skály mezi Novým Borem a Kamenickým Šenovem. Část varhan bude ze skla z českých skláren. Nástroj bude stát asi 80 milionů korun, včetně prací při instalaci varhan. Podle informací na webu sbírky se již na nástroj vybralo zhruba 72,6 milionu. Lidé i firmy mohou přispívat libovolné částky, nebo si třeba i adoptovat vlastní píšťalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat