Vzácný večer s Magdalenou Koženou

Originální, ale přesto ne samoúčelně či na pouhý efekt vybraný program a hlavně pak neskutečně nádherné zpívání. Takové bylo zatím poslední vystoupení v současné době ve světě rozhodně nejúspěšnější české operní sólistky v pražském Národním divadle.


Předvánoční setkání s Magdalenou Koženou znovu potvrdilo, že její mezzosoprán vyzrává a nabývá na plnosti, aniž by ztrácel na technické jistotě, pohyblivosti a vyrovnanosti v celém rozsahu. Zatímco ještě před dejme tomu dvěma lety vzbuzovaly plány na její Carmen u mnohých obavy, zda nejde o trefu vedle, dnes přichází skoro až jistota, že Bizetova hrdinka v jejím podání rozhodně nebude o nic horší, než třeba Carmen Eliny Garanči. Potvrdily to i dvě nejznámější árie z této opery, kterými Kožená v závěru pražského večera doslova triumfovala. Její Carmen rozhodně není výbušná či nezkrotně temperamentní, ale i tak z ní smyslnost a silná nepoddajná osobnost vyzařuje každým coulem.

Stejně tak magické byly v druhé půli večera i zbylé dvě hrdinky, které Magdalena Kožená ještě před Carmen představila: Berliozova Markéta a Massenetova Kleopatra. A opět: Obě skvěle zazpívané, kdy bylo vidět, jak si Kožená dokáže s vykreslením rozdílných světů obou postav – prostého děvčete a vznešené královny – doslova pohrát. Pro českého posluchače pak byla určitě objevem i brilantně provedená Massenetova Svita č.4 pro orchestr Pitoreskní scény.
Jakýmsi prologem k opernímu světu Magdaleny Kožené se stala první část koncertu, kde po Schubertově předehře Kouzelná harfa mezzosopranistka přednesla písně z Mahlerovy sbírky Chlapcův kouzelný roh. I na vpodstatě miniaturních plochách dokázala předvést, jak působivě dokáže akcentovat melodii (Wer hat das Liedlein erdacht), neomylně frázovat (Wo die schönen Trompeten blasen) i skvěle pracovat s dechem či mistrně odlištit rozdílné nálady.
Ke vzácnému večeru přispěla Pražská komorní filharmonie s Kasparem Zehnderem (až na nepříliš šťastné sólo trubky v Bizetovi). Škoda jen, že publikum opakovaně tvrdošíjně tleskalo jak v průběhu Massenetovy svity, tak i Mahlerových písní.

Magdalena Kožená v Národním divadle

M.Kožená (mezzosoprán)
Pražská komorní filharmonie
Dirigent: Kaspar Zehnder
Národní divadlo Praha 18. a 20.prosince 2009
(psáno z koncertu 20.12.2009)
program:
F. Schubert: Overture Rosamunde (die Zauberharfe)
G. Mahler: Des Knaben Wunderhorn
Rheinlegendchen
Das irdische Leben
Wer hat das Liedlein erdacht?
Wo die schönen Trompeten blasen
Lob des hohen Verstandes

H. Berlioz: La Damnation de Faust
Rec. Que l’air est étouffant!
Árie Le roi de Thulé
J. Massenet: Cléopatre
Árie J’ai versé le poison dans cette coupe d’or
J. Massenet: Suite N. 4 “Scenes pittoresques”
G. Bizet: Carmen Suite N. 2 s áriemi:
Habanera
Seguedilla

foto: Kasskara/DG

Mohlo by vás zajímat


3
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Eva

Ano, máte pravdu, je to špičková umělkyně, která si zaslouží uznání a poděkování, za to, že šíří slávu Česka po světě. Škoda jen, že naši principálové o ni nejeví zájem. Mohla by v ND účinkovat třeba právě ve zmíněné Carmen. Mohla by to být pro šéfa opery i ředitele ND čest! Jsem si jistá, že by to ráda udělala a našla s v programu volný prostor. Nikdo ji ale asi neoslovil.

bianca

Magdalenu Koženou jsem poprvé živě slyšela koncem listopadu v Dráďanech na prestižním adventním koncertě ve Frauenkirche, který každoročně vysílá ze záznamu televizní stanice ZDF. To, že ji občas přes orchestr nebylo slyšet, jsem přičítala nedobré akustice ve Frauenkirche, což mi po koncertě potvrdil i Thomas Hampson, který vystupoval spolu s ní, a místní akustiku označil za příšernou. Proto jsem šla s velkým očekáváním na včerejší vystoupení ´paní Kožené v Národním divadle. Překvapení se ale nekonalo – první část koncertu, kdy jsem seděla na druhé galerii, jsem ji občas také téměř neslyšela, a to i přes to, že orchestr hrál velmi… Číst vice »

Tantris1978

Mám Koženou velmi rád z nahrávek, ale naživo mne často překvapí její poměrně slabý hlas. Poprvé jsem ji slyšel asi před osmi lety v Rudolfinu s Minkowským a vše bylo v pořádku, ale v poslední době třeba při Martinů Fragmentech z Julietty ji často slyšet nebylo, na vivaldiovském koncertě se hlas chvílemi také ztrácel a hlavně italštině nebylo příliš rozumět. Tentokrát jsem "slyšel dobře" (také na II. galerii), ale uvažoval jsem, jak zní její hlas ve větších domech. Asi dobře, když má úspěchy. S koncertem jsem byl ovšem nadmíru spokojen – jen – proboha – ta Massenetova Svita byla neuvěřitelná… Číst vice »