Vzdělávací programy České filharmonie budou v nové sezoně věnovány Dvořákovi

Edukační programy budou i ve 126. sezoně nedílnou součástí aktivit České filharmonie. Zaměří se na malé i velké děti, dospívající, dospělé i seniory. Jejich spojnicí tentokrát bude Antonín Dvořák.

Česká filharmonie - Kroky do nového světa s Antonínem Dvořákem (foto Petra Hajská)
Česká filharmonie – Kroky do nového světa s Antonínem Dvořákem (foto Petra Hajská)

„Velkou část našich programů jsme se rozhodli věnovat Antonínu Dvořákovi původně z jednoho prostého důvodu: 8. září 2021 to totiž bude přesně 180 let od skladatelova narození,“ říká vedoucí oddělení vzdělávacích pořadů České filharmonie Petr Kadlec. „Teď ale cítíme, že bychom se o Dvořáka a jeho hudbu mohli, anebo možná měli opřít ještě víc po všech těch událostech minulého roku, které nás vzdálily sobě navzájem tím, že nás uzavřely do našich domovů, ale taky hodně do sebe sama. A my věříme, že Antonín Dvořák a jeho hudba by nám mohli pomoct v tom tolik potřebném návratu a znovuotevření se světu i životu.“

V rámci Kroků do Nového světa představí Česká studentská filharmonie Dvořákovy symfonické básně Vodník a Polednice, kantátu Stabat Mater a Houslový koncert se sólistou Josefem Špačkem. Moravské dvojzpěvy přiblíží Komorní ženský sbor Konzervatoře Jana Deyla s průvodním slovem Jana Kyjovského. Opomíjené Dvořákově písňové tvorbě bude věnován komentovaný koncert Má píseň zas mi láskou zní. Slovanská tancovačka, kterou bude hostit rudolfinská Dvorana, připomene Dvořákovy začátky v Komzákově taneční kapele. A připravena je i úniková hra Dvořákulum.

Ondřej Tichý bude s účastníky svých mezigeneračních setkání 100 minut mezi tóny už třetím rokem rozeznívat hudbu a ticho. Do Rudolfina se vrátí i silný příběh Josefa Toufara Kam zmizel můj strýc, pane presidente? v hudebním zpracování Slavomíra Hořínky. Novinkou budou hudební dílny Musica ludus aneb Hudba hrou, které jsou primárně určeny účastníkům starším 60 let, ale zamýšleny jsou i jako inspirace pro pečovatele, dobrovolníky a sociální pracovníky.

Česká filharmonie – představení vzdělávacích programů 126. sezony

Po pandemické pauze se snad znovu potká Společný orchestr filharmoniků a žáků ZUŠ s dirigentem Petrem Altrichterem, který by se měl tentokrát věnovat hudbě Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Petra Iljiče Čajkovského. Projekt Hudba do škol bude i v další sezoně pod­porovat učitele, studenty a žáky na jejich ces­tě hudebním světem. Osmým rokem pak bude pokračovat spolupráce mezi Čes­kou filharmonií, Idou Kelarovou a dětským pě­veckým sborem Čhavorenge.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments