Vzhůru do doby Antonína Dvořáka!

V sobotu 14. září 2019 od 13:00 hodin pořádá mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha tradiční (nejen) hudební odpoledne pro děti a jejich blízké. V krásných prostorách Anežského kláštera a v jeho zahradách budou návštěvníci v tematických dílnách zavedeni do doby Antonína Dvořáka. Přípravy programu se ujal saxofonista a klarinetista, zpěvák, dirigent a herec Felix Slováček mladší, který se kromě samotného koncertování zhostí i role moderátora a průvodce. Prostor dostanou i mimořádně talentovaní a úspěšní mladí hudebníci a vítězové hudebních soutěží.
Antonín Dvořák (foto archiv festivalu)

Od 13:00 do 17:00 hodin mohou děti za symbolický poplatek navštívit jednotlivé workshopy nazvané Život za časů Antonína Dvořáka. Seznámí se se způsobem života v době, kdy skladatel žil a tvořil – dozvědí se například,jak lidé tehdy lidé vařili, co si oblékali, jak léčili nemoci, jak probíhala školní výuka, jak se bavili nebo jakou hudbu poslouchali. „Na interaktivních stanovištích, kterými budou provázet herci v dobových kostýmech, si děti vyzkouší například tanec, poznávání hudebních nástrojů, nebo si mohou připravit švestkové knedlíky,“ vysvětluje jeden z průvodců, Felix Slováček mladší.
Program dětských dílen připravili Lenka a Jan Pixovi. Dále hrají Martin Sochor, Jiří Bartoň, Karolína Fišerová, Barbora Rajnišová, Radek Fišer, Kačka Průšová, Bára Šperková a děti z Muzikálového studia Múzy.

V 15 hodin se v rámci volně přístupné Talent Stage na pódiu kostela svatého Františka představí mladí hudebníci Jan Čmejla (klavír), Martin Kot (akordeon), Kristian Mráček (housle), Jan Novák (housle) a Jan Schulmeister (klavír). Přesto, že žádnému z nich není více než 16 let, dokázali už oslovit posluchače v koncertních sálech od Prahy až po Washington. Absolutní vítěz rozhlasové soutěže Concertino Praga 2019 Jan Čmejla letos například úspěšně absolvoval sólové vystoupení ve washingtonském Kennedyho Centru.

Hudební atmosféru celého odpoledne bude na venkovní scéně v zahradě Anežského kláštera průběžně vytvářet Pražské saxofonové kvarteto ve složení Jaroslav Hustoles (tenorsaxofon), Felix Slováček mladší (sopránsaxofon), Tomáš Hustoles (altsaxofon) a Aleš Hustoles (barytonsaxofon). Zazní mimo jiné skladby George Gershwina, Jaroslava Ježka nebo Glenna Millera.

Od 17:00 hodin bude pódium kostela sv. Františka patřit hudbě Antonína Dvořáka, Johannese Brahmse, ale i netradiční formě muzicírování ve spojení interpretů a posluchačů. Děti i rodiče prožijí hudební chvilky s houslemi i beatboxem, setkají se nejen s klarinetistou Felixem Slováčkem mladším nebo klavíristou Vjačeslavem Gorokhovským, ale i se smyčcovým rodinným kvartetem Mikaela Ericssona, Vodníkem v podání Jana Ericssona nebo Rusalkou ztělesněnou Radkou Sehnoutkovou. Vše završí „beatboxer“ Peter Strenáčik s kvartetem a Felixem Slováčkem, kteří zapojí do svého vystoupení i publikum.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat