Vzpomínka za mrtvé. Bludný Holanďan ve Skotsku

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Konvenčnější pojetí nápadníka Georga nabízí švýcarský tenorista Bernard Richter, bouřlivě odměněný potleskem vídeňského publika. Jeho frázování ho ovšem poněkud vzdaluje wagnerovskému stylu, protože jeho lyrický fond spíše odpovídá klasicistním a mozartovským nárokům. Navíc se ve vypjatém duetu se Sentou několikrát rozešel s orchestrem a ve vysokých tónech i distonoval, ale vkus publika je někdy neodhadnutelný. Lars Woldt jako basový otec Donald se v kreaci drží zavedeného obrazu tohoto partu, do kterého přidává určité rysy biedermeirovského „tatíkovství“. Tento přesvědčivý výkon doplňuje skvělý výkon dalšího lyrického tenoristy Manuela Günthera v roli Kormidelníka, jenž by asi byl vhodnější volbou pro postavu Georga/Erika. Nesmírně kultivovaný hlas se sametovou barvou, vzorné frázování i výborné cítění pohybu na jevišti tuto vedlejší postavu povýšily na úroveň hlavních postav. Velmi příjemně zapůsobila i mezzosopranistka Ann-Beth Solvang, a to nejenom sytým témbrem v „inovantivním“ režijním pojetí Mary jako Kormidelníkovy milé.

Richard Wagner: Der fliegende Holländer - Bernard Richter (Georg), Ingela Brimberg (Senta), Ann-Beth Solvang (Mary) - Theater an der Wien (foto Werner Kmetitsch)
Richard Wagner: Der fliegende Holländer – Bernard Richter (Georg), Ingela Brimberg (Senta), Ann-Beth Solvang (Mary) – Theater an der Wien (foto Werner Kmetitsch)

Režisér Olivier Py nehledá šokující výklad, ale soustředí se (díkybohu) na základní témata opery. První dvě části opery inscenuje ve výrazně černo-šedém pojetí na zdařilé scéně Pierra-Andrého Weitze, která zdůrazňuje dřevo jako základní materiál přímořských oblastí Severu. Důmyslná trojúhelníkovitá jevištní stavba umožňuje nejen velmi rychlou proměnu prostředí, ale navíc častý pohyb stavby na točně v divákovi vyvolává pocit neustálého pohybu jako na mořské hladině a tím jakési tělesné nejistoty, která je vlastní tomuto opernímu opusu.

Richard Wagner: Der fliegende Holländer - Samuel Youn (Der Holländer) - Theater an der Wien (foto Werner Kmetitsch)
Richard Wagner: Der fliegende Holländer – Samuel Youn (Der Holländer) – Theater an der Wien (foto Werner Kmetitsch)

Máme také dojem až fyzického úniku Senty před otravným Georgem, kterému doslova utíká dalšími průchody a průlezy uvnitř stavby. Režisér a výtvarník vytvořili několik úchvatných obrazů, především zužující se prostor lodi, kam mezi prkny dopadají pruhy světla. Již v předehře inscenuje předpříběh (nebo závěr?) vlastní opery s nahou dublerkou Senty jako živý obraz s oblíbeným námětem devatenáctého století – utopená dívka obklopená diváky nebo rodinou. Poslední třetina opery pracuje dynamicky s barevným osvětlením (Bertrand Killy).

Richard Wagner: Der fliegende Holländer - Arnold Schoenberg Chor - Theater an der Wien (foto Werner Kmetitsch)
Richard Wagner: Der fliegende Holländer – Arnold Schoenberg Chor – Theater an der Wien (foto Werner Kmetitsch)

Přidaná pantomimická postava Satana v podání českého tanečníka Pavla Strasila (Strašila), jež se zpočátku zdá se svými akcemi poněkud nadbytečná, nabývá ve finále smyslu při inscenaci pekla zatracenců na Holanďanově lodi (byť to trochu vypadá jako maskovaná party v sadomasochistickém gay klubu). Režisér ale nezahrnuje diváka přebytečnými obrazy, i v závěru zachovává střídmost, kdy nechá plně zaznít sílu hudby a Senta jen vkráčí na pole z černého igelitu (které zastupuje nekonečnou mořskou hladinu), kde ji čeká Holanďan. Střídmý konec, jenž potvrzuje, že „někdy méně je více“.

Hodnocení autora recenze: 90 %

Richard Wagner:
Der fliegende Holländer
Dirigent: Marc Minkowski
Režie: Oliver Py
Scéna: Pierre-André Weitz
Světla: Bertrand Killy
Les Musicien du Louvre
Arnold Schoenberg Chor
Premiéra 12. listopadu 2015 Theater an der Wien
(psáno z reprízy 14.11.2015)

Der Holländer – Samuel Youn
Senta – Ingela Brimberg
Donald – Lars Woldt
Georg – Bernard Richter
Der Steuermann – Manuel Günther
Mary – Ann-Beth Solvang
Satan – Pavel Strasil

www.theater-wien.at

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Hodnocení

Vaše hodnocení - Wagner: Der fliegende Holländer (Theater an der Wien)

[yasr_visitor_votes postid="191902" size="small"]

Mohlo by vás zajímat