Wagnerovský koncert v Severočeském divadle v Ústí nad Labem

  1. 1
  2. 2

Pak přišlo na řadu hlavní dílo koncertu, Tristan a Isolda, a sice část druhého dějství. Krásný a náročný duet obou hlavních představitelů báječně zazpívali Eliška Weissová a Jakub Pustina. U Elišky Weissové nebylo pochyb, protože je to nyní naše nejlepší pěvkyně v interpretaci závažných wagnerovských dramatických postav (Ortruda v Lohengrinovi), ale i v jiných dílech, v poslední době v titulní roli v Pucciniho Turandot v Praze. Její mocný hlas jsem v Ústí slyšel vloni ve Smetanově Libuši. Jen bych řekl, že její fond je na zdejší divadlo moc velký. Pánbůh ale za takový dar zaplať! Ovšem i lyrické pasáže jí vycházely dokonale. Velkým překvapením byl Tristan Jakuba Pustiny. Tento pěvec, mimo jiné častý partner při koncertech Gabriely Beňačkové, se přeškolil z barytonu na dramatický tenor. To není až tak překvapivé. Namátkou bych jmenoval třeba vynikajícího amerického tenora Roberta Deana Smithse. Hlas našeho pěvce zní vyrovnaně v celém rozsahu, má pevné výšky a právě ono barytonální zabarvení je pro wagnerovského tzv. Heldentenora vhodné.

Eliška Weissová – Wagnerovský koncert v Severočeském divadle 2020 (foto Pavel Horník)

Dobře si vedla v roli Isoldiny společnice Brängeny i mezzosopranistka Karla Bytnarová. První půle koncertu byla odměněna vřelým aplausem ne příliš početného publika (v té době se již v Ústí vyskytly první případy koronaviru a mnozí raději zůstali doma). Po přestávce pak byla hrána předehra k opeře Tristan a Isolda. Byl jsem na tu chvíli v první boční lóži kvůli pořízení bezprostředních záběrů. Krajní hudebníci byli ode mne vzdáleni na dosah ruky a byl jsem tak zapojen do hudebního proudu, že jsem si připadal jako jejich člen. Krásné bylo pozorovat gesta a výraz dirigenta Formáčka, jak byl s celým kolektivem doslova vtažen do nádherné Wagnerovy hudby.

Na jevišti se v posledním hudebním čísle nově představil také Tristanův věrný druh Kurwenal v podání Richarda Haana a později ještě Brängena a král Marke, jehož zpíval sonorním basem Serguei Nikitine, člen souboru ústeckého divadla. V této části musím vyzdvihnout krásné podání závěrečné Isoldiny smrti z lásky hlavní protagonistkou…

Wagnerovský koncert v Severočeském divadle 2020 (foto Pavel Horník)

Co dodat. Na to, že šlo o provedení v krajském divadle, byla úroveň vynikající. Pravda, hostující sólisté byli renomovaní pěvci, ale právě jejich výkony podněcovaly k nebývalému vzepjetí i celý domácí orchestr. Všem tedy vřelý dík a přání, aby se vše ohledně uvedení opery v budoucí době po překonání zdravotní krize podařilo.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na