Wagnerův Ring v Chemnitzu: Rýnské zlato

  1. 1
  2. 2
Do Chemnitzu jezdím na operní představení často a velmi rád, protože jejich celková a speciálně hudební úroveň mne prakticky nikdy nezklamala. To platí hlavně o inscenacích oper Richarda Wagnera. Letos o Velikonocích zde probíhaly čtyři wagnerovské festivalové velikonoční dny. Začalo se na Velký pátek Parsifalem, v sobotu to bylo Rýnské zlato, v neděli Tannhäuser a konečně v pondělí Valkýra.

Čtvrtmilionová Saská Kamenice slaví letos 875. výročí svého založení. A protože operní soubor zdejšího městského divadla ctí své wagnerovské tradice (vždyť se mu někdy říká Saský Bayreuth), bylo rozhodnuto nastudovat kompletní Prsten Niebelungů. Diváci tak budou moci během roku zhlédnout postupně všechny čtyři části slavné tetralogie. Pro příští rok se pak počítá s uvedením tří kompletních cyklů tohoto díla. Poprvé se Ring objevil na scéně zdejšího výstavného divadla v roce 1914.

R. Wagner: Das Rheingold – Oper Chemnitz 2018 (foto Pavel Horník)

Předchozí inscenace pod vedením režiséra Michaela Heineckeho byla nastudována v letech 1998–2000 a dávala se několik let.

Současné nové nastudování má jednu zvláštnost. Každý jednotlivý díl byl svěřen jinému inscenátorovi nebo správně řečeno inscenátorce. Jsou to vesměs ženy. Čtyři režisérky a taktéž scénografky a kostýmní výtvarnice. Hudební nastudování Rýnského zlata přináleží španělskému dirigentovi a zároveň generálnímu hudebnímu řediteli divadla Guillermu Garcíovi Calvovi v čele výborně disponovaného orchestru Robert-Schumann-Philharmonie.

Uvedu ještě jména režisérek: Verena Stoiber (Zlato Rýna), v dalších částech tetralogie pak Monique Wagemakers, Sabine Hartmannshenn a Elisabeth Stöppler. Až po zhlédnutí posledního dílu Ringu, Götterdämmerungu, bude možno nejlépe zhodnotit, jak se tato neobvyklá koncepce osvědčila.

Oper Chemnitz (foto Pavel Horník)

Vstupme tedy do příjemného a akusticky výborného hlediště operního domu a očekávejme, co překvapivého zdejší umělci v předvečeru slavnostní hudebně dramatické tetralogie Rýnské zlato připravili. Ještě při nádherných a jemných zvucích předehry prochází první řadou opozdilecký pár, kupodivu ale nezasedne a pokračuje dále, až vystoupí na jeviště, kde jsou pro něj připravena těsně na levé straně portálu dvě divadelní sedadla (mihne se mi nakrátko vzpomínka na sedadla na jevišti v drážďanském Ringu). Na opačné straně portálu jsou také dvě sedadla, z nichž jedno je obsazeno mužem pozorujícím dění na jevišti. Z něj se později vyklube bůh Loge.

Úvodním překvapením v rýnské scéně byly tři dcery Rýna, Woglinde (Guibee Yang), Welgunde (Sylvia Rena Ziegler) a Fosshilde (Sophia Maeno), které se v rouše Evině (tedy v tělových trikotech imitující nahotu), houpají pod zeleným porostem snad korun stromů dosti rychle a někdy hodně vysoko na lanech jako Tarzanova Jane. Točí se, a přitom jsou bezproblémově sezpívané. Laškují s chlupatým Alberichem částečně vypadajícím jako satyr, který se se svým předimenzovaným nakašírovaným mužstvím snaží dívky svést. Ale rád se zřekne svého chtíče, když se dozví, že může mít za zřeknutí se lásky zlato, a ještě něco mocnějšího. Pokud ukuje ze zlata prsten, bude mít velikou moc. Nakonec se symbolicky zmocní jejich zlatých vlasů a stává se pánem zlatého pokladu.

Představitelem Nibelunga Albericha byl vynikající, ne již nejmladší finský pěvec Jukka Rasilainen, mající za sebou mezinárodní kariéru včetně Bayreuthu, a zvláště ztvárnění stěžejních wagnerovských postav zejména při jeho dřívějším dlouhém angažmá v Drážďanech. Jeho mocný a ve výškách kovově znějící hlas ovládal celé hlediště.

Dostáváme se jednoduchým přemístěním do nově vystaveného hradu Wallhala, zobrazeného v pozadí betonovou zdí (symbolicky podobnou té mezi západním a východním Berlínem). Autorka scény a kostýmů je Sophia Schneider. Tak se ocitáme v reálném současném světě kapitalismu jednadvacátého století. Na scéně se objevuje bohatý podnikatel v modrém obleku (bůh) Wotan, který si mobilním telefonem pořizuje selfíčko s (bohyní) Frickou a pak se přitiskne k mladé uklízečce vytírající podlahu a fotí se s ní též. To se pramálo líbí Fricce, která tvrdě a rozhodně ukončuje jeho hrátky. Výborná slovinská sopranistka Monika Bohinec působí ve své povýšenecké roli obzvláště energicky.

Maďarský pěvec z Budapešťské státní opery Krisztián Cser rovněž překvapivě svým znělým a jistým hlasem byl ideálním Wotanem. Na scéně se rovněž pohybuje zpovykaná holka s taškami plnými nákupů. Bohyně mládí Freia, ztvárněná přesvědčivou mladou Cornelií Ptassek, (za tou již stojí závažné wagnerovské party Senty, Elsy nebo Evy v Mistrech pěvcích norimberských na jiných jevištích). Část betonové zdi se otevře jako padací most a přes něj rázně vstupují stavitelé Wallhaly, obři Fasolt a Fafner. Ten druhý si veze stavební kolečko, aby si do něj mohli naskládat odměnu za provedenou stavební práci.

Pěvecky i představitelsky je z dvojice přesvědčivější mohutný Fafner v podání Američana Jamese Moellenhoffa, který se již pohybuje na významných jevištích jako představitel velkých wagnerovských partů. Mladistvě vyhlížející člen chemnitzského souboru Magnus Piontek (vynikající landkrabě v Tannhäuserovi) musí ještě přidat. Kompars na scéně ještě rozmnožuje všudypřítomný Loge, hlavně pěvecky vynikajícím způsobem podaný mladým Benjaminem Brunsem, jako golfový zbohatlický floutek (bůh) Froh. Toho ztvárnil pěvecky ne zcela ideálně mladý, velmi protežovaný norský pěvec Petter Wulfsberg Moen. Oblečen je v bílých kraťasech a v ruce mu nechybí samozřejmě golfová hůl. To vše doplňuje (bůh) Donner, domácí pěvec Matthias Winter. Začíná handl o odměnu obrům. Oba posledně jmenovaní se snaží při tanci v převlečení za svůdné děvy nějak obry oblomit, ale ti se nedají. Hodí vzpouzející se Freiu do kolečka a z Wallhaly si ji odvážejí. Jsou ji ochotni vrátit pouze za čarovný zlatý prsten, který ukul z rýnského zlata a má ve své moci Alberich, o čemž jim již vyprávěl vychytralý Loge. Wotan s Logem se nakonec odebírají do Nibelheimu zmocnit se prstenu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - R. Wagner: Das Rheingold (Oper Chemnitz 2018)

[yasr_visitor_votes postid="291529" size="small"]

Mohlo by vás zajímat