Yo-Yo Ma na Gala pro Struny podzimu

Čtyři romantické kusy pro housle a klavír Antonína Dvořáka zařadil včera slavný violoncellista Yo-Yo Ma ve Španělském sále Pražského hradu do programu jarního benefičního galakoncertu pro festival Struny podzimu. Americký umělec čínského původu Yo-Yo Ma vystoupením pro donátory podpořil devatenáctý ročník festivalu Struny podzimu, který se v Praze uskuteční mezi 6. říjnem a 9. listopadem. Držitele šestnácti Cen Grammy před zcela zaplněným sálem doprovodila britská klavíristka Kathryn Stott.

„Zcela schválně jsem zařadil do programu také Dvořákovu hudbu. My jsme v Americe Dvořákovi skutečně moc vděčni! Za to, jak velký otisk své osobnosti a své hudební filozofie tu zanechal a co pro americkou hudbu vytvořil v celé její historii, přestože tu byl v podstatě tak krátce,“ uvedl Yo-Yo Ma k Dvořákovi, od jehož úmrtí 1. května uplyne sto deset let.V úvodu večera zazněla melodická Italská suita Igora Stravinského. Lásku Yo-Yo My k jihoamerickým skladatelům připomněla skladba Alma Brasileira brazilského komponisty Heitora Villa-Lobose, ve které jsou patrné prvky brazilské lidové hudby. Dále zazněla Oblivion tvůrce „nového“ tanga Astora Piazzolly a populární Dança Negra Mozarta Camarga Guarnieria, jež v sobě nese stopy blues i názvuků afrického folkloru. Uvedené skladby, které Yo-Yo Ma zvěčnil i na úspěšných CD Obrigado Brazil a Soul of the Tango, byly hrány jako jeden set.

Večer vyvrcholil Sonátou pro housle a klavír č. 3 d moll Johannesa Brahmse v úpravě pro violoncello a klavír, po níž se Yo-Yo Ma i Stott dočkali ovací vestoje.

Yo-Yo Ma patří k nejvýznamnějším osobnostem světové klasické hudební scény. Vystupoval mimo jiné už pro osm amerických prezidentů, naposledy při inauguraci Baracka Obamy, a angažuje se i v hudebním vzdělávání chudých komunit po celé zeměkouli.

Ve svých albech interpretuje nejrůznější žánry od klasiky, jazz až k národním stylům, například hudbě brazilské, argentinské či apalačské.

Výtěžek z koncertu se stejně jako v předchozích letech využije k financování nadcházejícího ročníku festivalu Struny podzimu. V minulosti na jarním Gala pro Struny podzimu vystoupili Bobby McFerrin, Dee Dee Bridgewater, Dianne Reeves a Gregory Porter. Podle pořadatelů je cílem Gala dosáhnout deseti procent příjmu rozpočtu hlavního programu akce. Honoráře vystupujících na Strunách podzimu, které patří k největší položce rozpočtu, jsou podle smluv interní záležitostí.

Slavnostní zahájení samotného festivalu 6. října ve Státní opeře bude patřit Marize, ambasadorce portugalského žánru fado. Více informací najdete na webových stránkách festivalu Struny podzimu.

Foto Todd Rosenberg

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]