Yo-Yo Ma na Strunách podzimu

Držitel šestnácti Cen Grammy, ikona hudebního světa a hledač nových cest propojující tradici s modernou napříč hudebními styly – jedinečný violoncellista Yo-Yo Ma vystoupí po dlouhých dvaceti jedna letech v Praze. Stane se tak za dva týdny 27. dubna na Jarním Gala pro Struny podzimu ve Španělském sále Pražského hradu.

Yo-Yo Ma je mužem širokého rozhledu a aktivit, překračující běžné angažmá hudebního virtuóza. Pracuje v širokém společenském kontextu od vzdělávání mladých hudebníků až po neúnavnou propagaci hudby jako důležitého kultivačního nástroje vedoucího k porozumění mezi lidmi. Se stejným zápalem hraje v prestižních koncertních sálech, na inauguraci amerických prezidentů i uprostřed obchodního centra. Světová pódia sdílí jak s největšími postavami hudební historie se stejně nakažlivou energií, tak se studenty a hudebními nadšenci.Yo-Yo Ma na exkluzivním večeru Strun podzimu vystoupí po boku své dvorní pianistky Kathryn Stott. Společně přednesou skladby Igora Stravinského, Heitora Villa-Lobose, Astora Piazzolly, Manuela de Fally i Antonína Dvořáka, kterého Yo-Yo Ma zařadil na program speciálně pro tuto událost. „My jsme v Americe Dvořákovi skutečně tak vděční! Za to, jaký velký otisk své osobnosti a své hudební filozofie tu zanechal a co pro americkou hudbu vytvořil v celé její historii, přestože tu byl v podstatě tak krátce. Vždyť si uvědomte, že Dvořákovi studenti později vyučovali mimo jiné takové osobnosti, jako byli George Gershwin, Duke Ellington a Eric Copeland…,“ vyznal se Yo-Yo Ma z obdivu ke skladateli.

Yo-Yo Mův talent je rozkročen od vážné hudby přes world music až po kvalitní popové projekty, jmenujme namátkou častou spolupráci s Bobbym McFerrinem, ale i taková jména jako Leonard Bernstein, Rudolf Firkušný, Itzhak Perlman nebo Philip Glass. Jeho projekt The Silk Road Ensemble sdružuje špičkové hudebníky z mnoha kultur. Vystoupil před osmi americkými prezidenty, věnuje se vzdělávání mladých umělců a propagaci hudby, působí jako poradce prezidenta Obamy. Jeho schopnost vidět hudbu a její význam v širokých souvislostech jej spojuje s ideami Strun podzimu a jejich dramaturgií i štědrými donátory. „Hudba spojuje lidi. A právě hudební festivaly jsou mírumilovnou cestou, jak svést lidi dohromady. Víte, dnes je vše komplikovanější, každý je dnes stále více a více zaměstnán. A právě festivaly se svým pojetím snaží udělat prostor k oslavě hudby. Přináší určitý ohraničený čas, kdy se něčemu věnujeme a soustředíme se, poznáváme nové…,“ vysvětluje Yo-Yo Ma.

Jarní Gala pro Struny podzimu spojí na pódiu i v auditoriu ty, kteří chápou nezastupitelnou roli hudby a bohatých emocí, jimiž umí obohatit kulturní i společenský život. Pořadatelé festivalu, jeho příznivci a podporovatelé jistě mohou potvrdit slova letošního protagonisty: „Myslím, že hudba je součástí všech podnětů, které nás dokáží přimět snít a různé zážitky i místa si lépe pamatovat. Netvrdím, že hudba může zajistit mír nebo nás přímo vyléčit. Co je ale podstatné, dává nám v životě smysl. Mnoho věcí můžeme měřit na politické nebo ekonomické hodnoty, nemůžeme ale změřit význam hudby v našem životě…“ 

Profesionální životopis Yo-Yo My je opravdu pestrý. Na jednu stranu vystupoval už pro osm amerických prezidentů (naposledy při inauguraci Baracka Obamy), na stranu druhou se angažuje v hudebním vzdělávání chudých komunit po celém světě. Jeho mistrovství obdivují jak milovníci klasické hudby, tak ti, kterým jeho The Silk Road Ensemble otevřel svět world music. Yo-Yo ozdobil svou účastí také pečlivě vybrané nahrávací projekty z oblasti pop music. Ať už hraje klasický repertoár, world music či projekty z oblasti populární hudby, je pokaždé jednoduše dokonalý, suverénní a pokorný zároveň.

Kromě šestnácti Cen Grammy připomeňme prezidentskou Medaili svobody z roku 2010 nebo Polar Music Prize z roku 2012. Pan Ma je také velvyslancem míru OSN i členem prezidentova výboru pro umění a humanitní záležitosti. V roce 2009 vydala společnost Sony Classical box s kolekcí nahrávek shrnujících třicet let kariéry slavného cellisty ve stáji této značky, která obsahuje neuvěřitelných devadesát CD. Yo-Yo Ma často spolupracuje s hudebníky nejrůznějších stylů a národností. K nejznámějším a žánrově nejzajímavějším patří jeho album Hush se zpěvákem Bobbym McFerrinem, Appalachia Waltz a Appalachian Journey s Markem O’Connorem a Edgarem Meyerem a také dvě pocty brazilské hudbě Obrigado Brazil a Obrigado Brazil – Live in Concert ověnčené Cenami Grammy.

Prominentní britská klavíristka a dlouholetá komorní spoluhráčka Yo-Yo My Kathryn Stott se jakožto specialistka na tango podílela významnou měrou mimo jiné na jeho CD The Soul of the Tango a Obrigado Brazil. Pro značku Hyperion nahrála komplet sólových děl Gabriela Faurého, dále spolupracuje například s Trulsem Mørkem, Christianem Poltérou, klavírním triem Hermitage, Guyem Johnstonem nebo se smyčcovým kvartetem Doric.

Foto Todd Rosenberg

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky