Z Vídeňské státní opery se stane muzeum

Vídeňská státní opera se v únoru opět otevře, ovšem kvůli protiepidemickým opatřením jako muzeum. Vedení slavného operního domu tak reaguje na víkendové rozhodnutí rakouské vlády o prodloužení plošné uzávěry. Na jejím základě budou moci obchody, služby nebo právě muzea 8. února 2021 opět otevřít, pokud do té doby klesne sedmidenní průměr nových nakažených zhruba na 50 na 100.000 obyvatel. I po 8. únoru ale mají zůstat zavřená kina, divadla či koncertní a operní sály.
Vídeňská státní opera (zdroj FB)

Vídeňská státní opera se dočasně promění v muzeum architektury s volným vstupem. Ředitel jedné z nejproslulejších operních scén Bogdan Roščić toto rozhodnutí zdůvodnil tím, že architektonický skvost na vídeňské Okružní třídě, Ringu, má dvě identity. “Neboť zatímco jsou na scénu uváděna současná témata, je budova samotná jedním z největších muzeí města,” je přesvědčen Roščić. Poukázal na to že operní budova je příkladem historizujícího slohu, který je typický pro stavby lemující Ring. Někdy je tento styl označován jako “Ringstrassenstil” (sloh Ringu).

Operní budova, kterou projektovali architekti August Sicard von Sicardsburg a Eduard van der Nüll, byla postavena v letech 1861 až 1869. Rozsáhlé části interiéru zase obsahují prvky a technologie reprezentující 50. léta minulého století.

Díky tomu, že se mají 8. února znovu otevřít také obchody, chystá Roščić podle agentury DPA také znovuotevření architektonicky rovněž zajímavého operního foyer s obchodem.

V dobách před koronavirovou pandemií přicházelo do Vídeňské státní opery až 280.000 uměnímilovných návštěvníků ročně. Během pandemie se zde nadále odehrávala představení, byť jen před kamerami a bez publika. V prosinci se to bylo šest takových večerů, které díky internetu sledovaly miliony lidí z celého světa.

Na úspěšnou řadu hodlá scéna navázat 22. ledna operou Nabucco s pěvcem Plácidem Domingem, který den předtím oslaví 80. narozeniny.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments