Za Verdim do Parmy

Lidé sem přicházejí za “opravdovým” Verdim. Verdiho festival v Parmě si vydobyl mezi operními festivaly celého světa prestižní místo. Stejně jako mnoho dalších měst v Itálii i v Parmě jsou osvícení radní, kteří přejí kultuře a vyhrazují ji jedno z předních míst.
Teatro Regio v Parmě, místo, které hrálo v operní historii důležitou roli a kde zpívaly takové hvězdy jako Tebaldi, Scotto, Freni, Carreras a samozřejmě Pavarottti, je každoročním dějištěm Verdiho festivalu. Divadlo bylo pod svým původním názvem Teatro Ducale postaveno Marií Louisou Habsburskou, druhou ženou Napoleona Bonaparte, která se po Vídeňském kongresu v roce 1815 stala vévodkyní z Parmy, Piaczenzy a Guastally.
Přivedla sem nadšené a schopné hudebníky z celého regionu a založila a jako mecenáška podporovala Orchestra Ducale, který také později vedl Paganini, jenž v Parmě studoval a v blízkosti Parmy koupil vilu, ve které žil. Přestavba divadla proběhla v roce 1829, v roce 1850 se divadlo přejmenovalo na Teatro Regio. Divadlo až dodnes zůstalo v původním stavbu – kupodivu se ho nedotkl žádný požár. Hlediště má čtyři původní pořadí s lóžemi a galerii.

Hudební život v Parmě však není spojen jen s Verdiho hudbou. Oficiální operní sezóna zde začíná v lednu. Otevíracím představením sezóny byly letos I lombardi all Prima Crociata, následované Lucií z Lamermooru a Toskou. Verdiho festival však dominuje zdejšímu kulturnímu dění. Od letošního ročníku byl přesunut na podzim, aby lépe reflektoval Verdiho narozeniny 10. října. Po celý říjen probíhá každý den program k uctění památky skladatele. Loňský ročník zahrnoval produkce Johanky z Arku, Rigoletta, Nabucca a Korzára. Ročník 2010 slibuje Trubadúra, Sicilské nešpory a Attilu. Spolu s operními představeními se konají přednášky, výstavy a konference. Prostě bohatý doprovodný program. Nejen léto je v Itálii patří opeře.


Mohlo by vás zajímat


Komentáře “Za Verdim do Parmy

  1. leonora3:
    Mozna by se nasli nadsenci, kteri by chteli navstivit takovy festival a zaplnili mnibus. Ja k nim rozhodne patrim. Doma mam programy amer. agentury specializovane na cestovani za operou, pro nas neskutecne drahe ( bydli se v nejlepsich hotelich, cesta pres Atlantic, atd.) Jiste by se to od nas poridilo za roumnejsi cenu.
    Parma, Busetto, Milano, plus cestou tam nebo spet neco k tomu inspirovane Verdim. Inspirace pro toho, koho zajima podnikat v turizme zamereneho na operu a kulturu. A na tomto blogu je zdarma prostor pro inzerci. Koho to oslovi (myslim priprava take ceske verze "Grand Opera Tour", dejte nam vedet!

Napsat komentář