Žáci a pedagogové z českých ZUŠ míří do Bruselu

Více než sedmdesát žáků a pedagogů z českých ZUŠ míří do Bruselu představit unikátní systém základního uměleckého školství v Evropském parlamentu v rámci předsednictví ČR v Radě EU.
ZUŠ Open (zdroj ZUŠ Open)
ZUŠ Open (zdroj ZUŠ Open)

Pod názvem Umění spojuje se 5. prosince uskuteční v Bruselu u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z ČR, který uzavře slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Prezentaci unikátního systému základního uměleckého školství v ČR představí ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open Irena Pohl Houkalová. Ta stojí i za dramaturgií samotného koncertu, která akcentuje virtuositu a vášeň nejmladší generace a je sestavena z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Rok 2022 byl vyhlášen Evropským rokem mládeže, aby zdůraznil její význam a dal prostor mladým lidem v Evropě. Zároveň Česká republika do konce prosince 2022 předsedá Radě EU. Při této příležitosti se 6. prosince koná závěrečná konference Evropského roku mládeže ve spolupráci Evropského parlamentu, českého předsednictví a Komise, kterou uzavře koncert mladých interpretů z českých ZUŠ.

„Umění je krásným jazykem a projevem lidského umu, má obrovskou moc spojovat jednotlivce i celou společnost, je prostředkem k budování nejen tvořivosti, ale i komunikace a živých vztahů. To vše má v dnešní době, s ohledem na její problémy i často virtuální vztahy, o to větší význam. S radostí jsme přijali pozvání paní poslankyně Michaely Šojdrové, aby vybrané soubory a sólisté ze základních uměleckých škol vystoupili na této konferenci a současně si vážíme mimořádné příležitosti prezentovat kvalitu a příklady té nejlepší praxe unikátního systému českého základního uměleckého školství v Evropském parlamentu. Věříme, že tato příležitost se promítne i do dalšího rozvoje a posílení respektu k tomuto nenahraditelnému vzdělávacímu systému u nás,“ říká ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, která sama mimo jiné vyučuje na pražské ZUŠ.

„Umělecké vzdělávání dětí má v naší zemi dlouholetou tradici a věřím i velkou budoucnost. Jedná se o propracovaný systém, který je postavený na široké nabídce uměleckých oborů, na vysoké odborné kvalitě učitelů a na dostupnosti pro všechny děti. Mnozí se obávali poklesu zájmu, či dostupnosti po roce 1990, ale myslím, že opak se stal pravdou. Do zřizování se zapojily obce a města, která se snaží školy maximálně podpořit. A tak se daří rozvíjet tradici i s novými programy jako je festival ZUŠ Open či Akademie MenART, které posilují motivaci škol k rozvoji talentů. Je to propracovaný systém vzdělávání, který nemá ve světě obdoby a my se musíme o něj starat jako o rodinné stříbro. Mám proto upřímnou radost, že pod hlavičkou ZUŠ Open se v Bruselu tento unikátní vzdělávací systém bude prezentovat, a to včetně dvou hudebních vystoupení. Jde o příspěvek k českému předsednictví v EU, kterým chceme ukázat to, co Evropě můžeme nabídnout jako příklad dobré praxe a tu nejlepší investici, tedy do vzdělávání našich dětí,“ doplňuje europoslankyně Michaela Šojdrová.

O týden později, 13. prosince, se v bruselském Palais des beaux-arts de Bruxelles (BOZAR) uskuteční koncert u příležitosti zakončení českého předsednictví Rady EU. V rámci multižánrového večera s názvem Passing the Batton to the Next Generation vystoupí přední čeští hudebníci a zároveň mentoři Stipendijní Akademie MenART Beata Hlavenková, Radek Baborák a Marcel Bárta, kteří na pódium přizvou i zástupce nejmladší generace hudebníků, s nimiž pracovali v rámci Akademie MenART, která je partnerskou organizací festivalu ZUŠ Open. V Bruselu tak dojde k symbolickému předání štafety nemladší generaci hudebníků.

Koncert v Evropském parlamentu zahájí soubor trubačů z pražské ZUŠ Jana Hanuše provedením Korunovačních fanfár českého barokního mistra Jiřího Ignáce Linky. Hudbu evropských mistrů barokní hudby J. S. Bacha a G. F. Händela představí také dechový sextet ze ZUŠ Vimperk v originální úpravě pro dané obsazení. Zvuk harfy představí úspěšná žákyně Karolina Matysová ze ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně ve skladbách francouzských romantiků. Ostravská ZUŠ Mariánské hory představí mladého talentovaného pěvce Dominika Krayzela, který přednese píseň Bedřicha Smetany a ikonicky známou skladbu Granada v úpravě Lubomíra Konečného pro zpěv, flétnu a klavír v doprovodu pedagožek školy. V koncertu se propojí hudební spolupráce společně s tancem. Šest tanečnic ze ZUŠ Bystré představí autorské choreografie na hudbu Leonarda Cohena a Petra Hapky. Jejich hudebními partnery budou právě hudebníci z ostravské základní umělecké školy. Píseň S poduškou Řípu pod hlavou zazpívá Irena Pohl Houkalová. V Bruselu se představí i nadaný mladý violoncellista Vilém Holásek ze ZUŠ Teplice spolu se svojí pedagožkou, violoncellistkou Janou Vintrovou, který je současně i stipendistou Akademie MenART pod vedením Michaely Fukačové. Společně provedou skladbu La Folia M. Maraise v úpravě pro dvě violoncella.

Vystoupení sólistů a komorních uskupení uzavře Komorní dívčí sbor jednoho z našich neúspěšnějších dětských sborů Severáček, který pracuje pod vedením sbormistryně Silvy Langrové v Základní umělecké škole Liberec, přednesem tří skladeb napříč slohovými obdobími. Druhá část programu je věnována symfonické tvorbě. V podání komorního symfonického orchestru ZUŠ Kroměříž Collegium giovane pod taktovkou předního violisty Pavla Nikla, který soubor v základní umělecké škole vede, zazní Valčík A Dur Antonína Dvořáka, hudba z filmu Piráti z Karibiku a společně se Severáčkem i písně z filmu Les Choristes. Jako sólista se s orchestrem představí mimořádně nadaný akordeonista ze ZUŠ Havlíčkův Brod, Viktor Stocker, který má na svém kontě již řadu úspěchů z mezinárodních soutěží a vystoupení na respektovaných festivalech a v koncertních řadách. V Bruselu přednese Libertango Astora Piazolly v úpravě své pedagožky Markéty Laštovičkové. Posluchači budou moci vyslechnout i Viktorovu vlastní tvorbu v provedení skladby, kterou nazval Vichřice. Koncert uzavře společné provedení české národní hymny a Beethovenovy Ódy na radost. O den později v rámci zakončení konference Evropského roku mládeže představí mladí umělci zkrácenou dramaturgii v podání Komorního symfonického orchestru ZUŠ Kroměříž, Dívčího komorního sboru Severáčku a Viktora Stockera, kterou obohatí vystoupení originální skupiny bubeníků z pražské ZUŠ Popelka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments