Začíná 63. ročník Kocianovy houslové soutěže, odehraje se v online formátu

V tradičním termínu, ale v netradičním online formátu odstartuje v úterý 4. května 63. ročník mezinárodní Kocianovy houslové soutěže pro mladé houslové naděje do 16 let, kterou Ústí nad Orlicí pořádá na počest slavného rodáka, houslového virtuosa Jaroslava Kociana. Do virtuálního prostoru se přesune i hudební festival Kocianovo Ústí, jenž houslovou soutěž každoročně doprovází.

Orchestr soutěžících Kocianovy houslové soutěžě pod taktovkou Pavla Šporcla (foto Kocianova houslová soutěž)
Orchestr soutěžících Kocianovy houslové soutěžě pod taktovkou Pavla Šporcla (foto Kocianova houslová soutěž)

Loňské ročníky soutěže a festivalu musely být kvůli pandemii koronaviru zrušeny bez náhrady. Nová forma umožní neztratit další ročník. Stejným způsobem, tedy na dálku, byl v Ústí nad Orlicí uspořádán v dubnu i 26. ročník Heranovy violoncellové soutěže. „Kocianovu houslovou soutěž jsme chtěli udržet v podvědomí účinkujících i široké veřejnosti, distanční způsob nám umožní její uspořádání, a to je to nejpodstatnější. Je nadále životaschopná,“ řekl starosta města Petr Hájek.

Na letošní ročník Kocianovy houslové soutěže dorazilo 65 přihlášek od mladých houslistů z různých zemí a kontinentů. „O titul laureáta se prostřednictvím zaslaných nahrávek poměří 25 houslistů z České republiky s dalšími borci z 14 zemí z celého světa: z Polska, Německa, Rakouska, Itálie, Francie, Srbska, Lotyšska, Estonska, Ruska, Bulharska, Turecka, Mongolska, USA, Japonska,“ těší ředitelku soutěže Lenku Lipenskou. „Věříme, že budeme v květnu svědky krásných hudebních výkonů, i když jen na dálku.“

„Letošní ročník bude velmi jiný než ty ostatní, ale my jsme si moc přáli, aby se uskutečnil, byť distančně. Aby zkrátka bylo vidět, že i Kocianova houslová soutěž v této těžké době žije,“ konstatoval patron soutěže a umělecký ředitel festivalu Kocianovo Ústí, houslista Pavel Šporcl. Výkony soutěžících ve čtyřech věkových kategoriích bude hodnotit sedmičlenná odborná porota, do jejího čela opět usedne dlouholetý primárius Kocianova kvarteta Pavel Hůla. Soutěž vyvrcholí v pátek 7. května vyhlášením výsledků, prezentovány budou na jejích webových stránkách.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments