Začíná festival MusicOlomouc. Uskuteční se online

V Olomouci ode dneška začíná v online podobě kvůli opatřením proti koronaviru další několikadenní festival, mezinárodní přehlídka soudobé hudby MusicOlomouc 2020. Festival, který tradičně pořádá Univerzita Palackého v Olomouci a spolek MusicOlomouc, je zaměřen na hudbu inspirovanou sněhem ve všech možných podobách a na severské a pobaltské autory. Přehlídka přenášená po internetu potrvá do 4. listopadu, sdělili ČTK její pořadatelé. Do virtuálního prostoru se tento týden v Olomouci přesunul poprvé ve své historii také festival Olmützer Kulturtage.

MusicOlomouc 2017 – AuditivVokal Dresden (zdroj MusicOlomouc / foto Petra Kožušníková)

Vládní opatření v souvislosti s covidem-19 zasály letošní 12. mezinárodní festival soudobé hudby MusicOlomouc 2020 těsně před jeho zahájením. Přecházíme proto do online prostředí a festival proběhne prostřednictvím streamu na naší facebookové stránce festivalu,“ uvedla manažerka festivalu Martina Pudelová.

Pořadatelé také museli udělat několik změn v programu. Na dnešním úvodním koncertě, pojatém jako živý stream, vystoupí místo původně plánované Moravské filharmonie Olomouc sólisté tohoto večera, a to Miroslav Beinhauer, Nao Higano, Irena Troupová a FAMA Q. O pět dní později festival nabídne koncert olomouckého ansámblu Lichtzwang, kde kromě jiného zazní dvě světové premiéry Pavla Zlámala a Marka Keprta na téma sněhu.

Streamovaný bude 21. října také koncert rakouského ensemble Lux, který olomoucké publikum zná již z jednoho z předchozích ročníků festivalu. V plánu má například koncert s názvem Adieu, který je dramaturgicky zaměřen na tvorbu rakouských soudobých skladatelů v konfrontaci s tvorbou severských autorů. Koncert bude přenášen živě z rakouské synagogy Or Chadasch, uvedli pořadatelé.

Původní koncert 3. listopadu, kdy měla vystoupit dvojice švédských hudebnic UmeDuo, byl přesunut do následujícího ročníku. V současnosti je program tohoto večera v jednání.

V online podobě se tento týden odehrává také festival Olmützer Kulturtage, který Olomoučanům přibližuje kulturu německojazyčných zemí prostřednictvím virtuálních výstav, streamovaných přednášek nebo přehlídkou rakouských krátkých filmů. Festival, který pořádají studenti Univerzity Palackého společně s Vědeckou knihovnou v Olomouci, potrvá do 30. října.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments