Začíná karlovarské pěvecké klání. Letos s rekordním počtem soutěžících

  1. 1
  2. 2

Aktualizováno 

Dnes začíná v Karlových Varech čtyřicátý devátý ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, který potrvá až do příštího pátku. Je mimořádně silný, přilákal historicky nejvyšší počet účastníků. Do Karlových Varů zamířilo 124 umělců z dvaceti zemí světa. Mladí pěvci přijedou prakticky ze všech evropských států, ale například i z Austrálie, Japonska, Jižní Koreje, Tunisu či USA. Jejich kvality bude hodnotit mezinárodní jedenáctičlenná porota, které předsedá světově proslulý slovenský tenorista Peter Dvorský a v níž dále usednou Brigita Šulcová, Magdaléna Blahušiaková, Sona Ghazarjan, Antonio Carangelo, Anatoli Goussev, Jürgen Hartfiel, Timothy Cheek, Ondřej Hučín, Tomáš Pilař a Zdeněk Šmukař.Soutěžit se bude ve třech kategoriích. V kategorii Píseň je přihlášeno čtyřiadvacet pěvců, kategorie Junior, která je určena pěvcům do pětadvaceti let, se účastní čtyřiatřicet soutěžících a nejpočetněji je obsazena kategorie Opera, v níž bude soutěžit osmatřicet umělců ve věku do pětatřiceti let. „Jednotlivé kategorie lze i kombinovat. A také letos čtyři soutěžící kombinují kategorie Píseň a Junior, devět Píseň a Opera,“ upřesnil ředitel soutěže a pořádajícího Mezinárodní pěveckého centra Antonína Dvořáka Alois Ježek.

Letos připravili pořadatelé pro mladé pěvce jednu novinku – soutěž Operní naděje, která se koná dnes jako prolog k celému pěveckému maratonu. „Je určena pro pěvce ve věku od šestnácti do dvaceti let z České a Slovenské republiky. Probíhá dnes a v sobotu již bude znát své vítěze. Jedním z impulzů k vyhlášení Operních nadějí byly připomínky profesorek českých konzervatoří při celostátním finále pěvecké soutěže Karlovarský skřivánek v březnu tohoto roku. Jejich podněty spolu se snahou vedení Mezinárodního pěveckého centra Antonína Dvořáka přijít s něčím novým v tradiční karlovarské soutěži, nás přivedly k rozhodnutí vyhlásit již letos první ročník. A máme radost, že se zájemců přihlásilo na čtyři desítky. Soutěž je jednokolová a v pátek večer budou již vyhlášeny její výsledky,“ říká Alois Ježek. „Velkou radost nám také dělá zvyšující se zájem o kategorii Píseň, který jsme zaznamenali již v loňském roce. Otevřeli jsme ji před lety právě proto, abychom zájem o píseň oživili. Interpretace písní se začala dostávat na okraj zájmu mladých pěvců a ani na školách se jí mnoho nevěnují, spíše se soustředí na operu a zpívání populárních árií. Na naší soutěži jsme chtěli podpořit právě interpretaci písně, oduševnělé, soustředěné zpívání, procítěný projev, jaký jejich provedení potřebuje,“ podotýká Alois Ježek.

Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka má své unikátní specifikum. Nejen to, že je rozdělena na operní a písňovou literaturu. „Všichni účastníci, ať jsou z Evropy či Asie, musí zpívat některé povinné skladby Antonína Dvořáka. Pro mnohé je to velmi náročné. Musí se potrápit i s češtinou, zpíváme v originále. Můžeme říci, že i tímto způsobem se dílo Antonína Dvořáka dostává stále více do obecného povědomí, ať jde o písňovou nebo operní literaturu. Antonín Dvořák je celosvětově uznávaným skladatelem, mládež tedy ví, o koho jde, a má zájem se jeho skladby naučit a objevovat i jeho další díla. Uvědomujeme si to všichni a je to nádherný moment,“ připomíná Peter Dvorský.Mezinárodní pěvecká soutěž bude plnit sály v Karlových Varech celý týden a veřejnosti se tak naskýtá jedinečná možnost poslechnout si krásnou hudbu a zpěv. Všechna soutěžní kola v Alžbětiných lázních včetně dnešního Prologu jsou volně přístupná veřejnosti. Jen na finálová kola a závěrečný Galakoncert, který se koná v pátek 21. listopadu, je třeba si zakoupit vstupenky. Na karlovarské soutěži ale posluchači mohou zasáhnout i do výsledků. Jednou z četných zvláštních cen je totiž i Cena divácké poroty.

Množství a atraktivnost cen je pro účastníky soutěže zajímavá. I proto se do soutěže hlásí pěvci, kteří již mají četné zkušenosti a úspěchy na profesionální scéně i ve velkých rolích. Příkladem může být loňská absolutní vítězka soutěže a vítězka kategorie Opera srbská sopranistka Gabrijela Ubavić, která měla v době účasti v soutěži na svém kontě mimo jiné roli Gildy ve Verdiho Rigolettovi, za niž figurovala v nominacích na Cenu Thálie.Kromě hlavních cen totiž mohou úspěšní pěvci získat i ceny interpretační – tedy přímo roli na některé z našich tuzemských operních scén.

„Zvláštními interpretačními cenami podporují soutěž všechny operní scény z České republiky včetně Národních divadel v Praze, Brně, Ostravě, Slovenského národního divadla v Bratislavě, Společnosti Antonína Dvořáka, Českého rozhlasu, festivalu Pražské jaro, Českého národního symfonického orchestru a dalších partnerů. Pro účastníky je zajímavá i skutečnost, že finálová kola oborů Junior a Opera zpívají finalisté s Karlovarským symfonickým orchestrem,“ vysvětluje Alois Ježek. A dále mají šanci obdržet řadu zvláštních ocenění. Letos je těch zvláštních třicet tři a jednou z nich je již zmiňovaná Cena divácké poroty. Vyhlášení výsledků soutěže proběhne ve čtvrtek 20. listopadu večer a vše vyvrcholí Závěrečným koncertem vítězů a laureátů s Karlovarským symfonickým orchestrem pod taktovkou dirigenta Františka Drse v pátek 21. listopadu v 19.30 hodin v Karlovarském městském divadle.

„Naše soutěž chce podpořit talentované pěvce a motivovat interpretačními cenami nastupující pěveckou generaci. A také dalšími cenami povzbudit ty, kteří jsou zatím zcela na začátku své dráhy, jejichž účast je třeba zatím jen příslibem pro budoucnost a soutěž je povzbuzením pro jejich další růst a vývoj. Zpěváci mohou získat kromě cenných zkušeností i nové podněty a kontakty s významnými osobnosti hudebního a divadelního života z tuzemska i zahraničí,“ uzavírá ředitel soutěže a pořádajícího Mezinárodní pěveckého centra Alois Ježek.

Pořadatelem soutěže od roku 2001 je obecně prospěšná společnost Mezinárodní pěvecké centrum Antonína Dvořáka, jejími zakladateli jsou Antonín Dvořák, vnuk skladatele, pěvec Peter Dvorský a dirigent Libor Pešek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat