Začíná Pražské jaro, letos festival zahájí Daniel Barenboim s Vídeňskými filharmoniky
Smetanova Má vlast v podání Vídeňských filharmoniků pod taktovkou dirigenta Daniela Barenboima dnes v Obecním domě zahájí 72. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival potrvá do 2. června. Již od 8. května je ale v běhu mezinárodní hudební soutěž Pražského jara, konaná letos v oborech cembalo a housle. Podmínky pro účast v soutěži splnilo pětatřicet mladých cembalistů a šestadevadesát houslistů.
V prologu festivalu ve čtvrtek v pražském klubu Royal vystoupil houslista Josef Špaček a klavíristka Pallavi Mahidhara. Indo-americká hudebnice nahradila původně avizovaného Lukáše Vondráčka, který se kvůli pracovním povinnostem z vystoupení s názvem Před zahájením omluvil.
Na Vyšehradském hřbitově se dnes dopoledne uskuteční pietní akt k uctění památky Bedřicha Smetany, který předznamená začátek festivalu Pražské jaro. Před pietním aktem budou položeny věnce a květiny u hrobů Antonína Dvořáka a Zdeňka Fibicha. Čest bude vzdána i Josefu Sukovi. Pořadatelé v den Smetanova úmrtí v souladu s tradicí připomenou skladatele, jehož cyklus symfonických básní Má vlast každoročně přehlídku zahajuje.
Slavnostní projev přednese publicistka Vlasta Reittererová. Recitace se zhostí Jaromír Meduna a zazpívá ženský pěvecký sbor Bubureza se sbormistryní Miloslavou Vítkovou. Fanfáry zahraje Žesťový septet Pražského hradu s uměleckým vedoucím Pavlem Hromádkou.
Dnešní zahajovací koncert v podání Vídeňských filharmoniků pod taktovkou dirigenta Daniela Barenboima byl dlouho dopředu vyprodán.
Kultovní dílo české hudby Má vlast se uvádí na Pražském jaru téměř každoročně. Tradici osvěžuje skutečnost, že se skladby ujímá každý rok jiný dirigent. Má vlast se na festivalu nehrála pouze v roce 1948, výjimkou jsou také roky 1946 a 2006, kdy byla uvedena druhý den festivalu.
Má vlast je podobně jako Smetanova opera Libuše vyhrazena zejména slavnostním příležitostem. Cyklus šesti symfonických básní inspirovaný historií, legendami a krajinou Čech, vznikl v letech 1874 až 1879, premiéra se konala 5. listopadu 1882 v Praze na Žofíně.
Zahajovací koncert dnes uslyší lidé nejen v pražském Obecním domě, ale také v parku Kampa, kde začne program již v 17 hodin, a v několika kinech. Pražské jaro zakončí 2. června jeden z nejvýznamnějších skladatelů druhé poloviny dvacátého století, dirigent Krzysztof Penderecki. Největší tuzemská přehlídka klasické hudby nabídne přes čtyři desítky koncertů.
Rozpočet festivalu činí zhruba 80 milionů korun. Sponzoři přispívají 40 procenty, dalších 40 procent dostává z veřejné podpory zejména od ministerstva kultury a hlavního města Praha, zbylých 20 procent tvoří příjmy z prodeje vstupenek.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]