Začíná Smetanova Litomyšl, letos s nejširším operním programem ve své historii

Slavnostní zahajovací koncert s PKF – Prague Philharmonia, s dirigentem Petrem Altrichtem a sopranistkou Marií Fajtovou dnes otevře 58. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl.

Smetanova Litomyšl (foto archiv)
Smetanova Litomyšl (foto archiv)

Na programu zahajovacího večera na Zámeckém nádvoří je Smetanovo Scherzo z Triumfální symfonie, Mozartova árie Bella mia fiamma, addio a Pražská symfonie, ale i Beethovenův Koncert pro housle, violoncello, klavír a orchestr C dur za účasti Dvořákova tria, tedy houslisty Jana Fišera, violoncellisty Tomáše Jamníka a klavíristy Ivo Kahánka.

Závěrečný koncert přinese Mou vlast v podání České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou. Za dramaturgický vrchol festivalu považují jeho pořadatelé Symfonii tisíců č. 8 Es dur Gustava Mahlera v provedení Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením Ondreje Lenárda. Letošní 58. ročník festivalu se uskuteční od 9. června do 3. července, Smetanova Litomyšl uvede celkem pětatřicet programů.

Smetanova Litomyšl 2016 (zdroj FB festivalu)
Smetanova Litomyšl 2016 (zdroj FB festivalu)

Letošní ročník také přinese nejvíc operních představení ve své historii. Pražské Národní divadlo přiveze Belliniho Normu, Verdiho La Traviatu ve verzi Jany Kališové, novou inscenaci Gounodova Romea a Julie a Dvořákova Čerta a Káču, brněnské Národní divadlo se představí se Smetanovou Hubičkou a novým nastudováním Bizetovy Carmen a ostravské Národní divadlo uvede Branibory v Čechách v režii Jiřího Nekvasila a v hudebním nastudování Jakuba Kleckera. František Antonín Míča a jeho gratulační opera Operosa terni Colossi Moles je na programu stagiony v Nových Hradech, Ensemble Damian řídí Tomáš Hanzlík.

Festival uvede také velké koncerty, například Sólo pro 100 smyčců v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, Moravské filharmonie Olomouc a Komorní filharmonie Pardubice. Hostem bude i Vojtěch Dyk ve scénickém provedení Mše Leonarda Bernsteina.

Smetanova Litomyšl by podle předsedy její správní rady Romana Jílka měla být národním festivalem s mezinárodním významem. „V dramaturgii figuruje široká plejáda zahraničních skladatelů, ale česká hudba má vždy dominantní místo,“  podotkl dramaturg a umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský. Do funkce čestného prezidenta festivalu byl na tři roky ustaven bankéř Pavel Kysilka. „Osobně jsme se přihlásil zejména k úkolu sblížit Smetanovu Litomyšl a Smetanovu výtvarnou Litomyšl a hledat velká společenská témata, ke kterým by se obě Litomyšle přihlásily. Druhou věcí, která je mi blízká, je cílevědomá, ale přitažlivá práce s dorostem pro budoucnost festivalu,“ uvedl Pavel Kysilka. Využít chce především internet.

Smetanova Litomyšl 2015 (zdroj FB festivalu)
Smetanova Litomyšl 2015 (zdroj FB festivalu)

Při hudebním festivalu Smetanova Litomyšl si mohou návštěvníci ve městě či blízkém okolí zajít na více než dvě desítky výstav. Letošní ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle představí téměř kompletní průřez dějinami výtvarného umění od gotiky přes baroko, 19. století až po současnost.

Pořadatelé očekávají výnos ze vstupného 12 milionů korun. Tvořit tak bude 40 procent rozpočtu, který činí přibližně 31 milion korun. Loni festivalové pořady vidělo zhruba 27.000 lidí, stejně jako rok předtím. Podle pořadatelů má festival po Pražském jaru druhý nejvyšší počet prodaných vstupenek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat