Zakázaný koncert Zemlinského kvarteta a Václava Vonáška se odehraje online

Zemlinského kvarteto, přední české smyčcové těleso, odehraje ve středu 14. října v 19:30 hodin ve Velkém sále Městské knihovny v Praze další večer třetího ročníku své vlastní koncertní série s názvem 4plus. Koncert se tentokrát díky vládním opatřením samozřejmě odehraje zcela bez diváků, ti ale o zážitek nepřijdou, kvarteto bude celý večer živě streamovat.

Zemlinsky Quartet (foto Ilona Sochorová)

Coby hosta přivítají hudebníci na tomto koncertě Václava Vonáška, fagotistu, který kromě mnoha jiných úspěchů v nedávné době dosáhl na fantastickou metu – stal se stálým členem Berlínské filharmonie. Koncert bude možno zhlédnout v přímém přenosu na YouTube, kde zůstane i po skončení večera. 

Série 4plus vždy obsahuje témata, která se vážou k určitým výročím, hostům, jejichž výkony chtějí hudebníci pražským divákům zprostředkovat nebo která myšlenkově spojují programy všech koncertů každého ročníku. „V roce 2020 především slavíme 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Dále jsme zvolili téma Dechy a smyčce, neboť jsme velmi chtěli pozvat některé naše přátele – vynikající hudebníky, a každý koncert jsme pak doplnili malou méně hranou českou skladbou,“ vysvětluje Petr Holman, violista Zemlinského kvarteta, jenž celou sérii organizuje.

Coby představitele dechových nástrojů pozvalo Zemlinského kvarteto na tento koncert člena Berlínské filharmonie, fagotistu Václava Vonáška. „Václava známe již z dob studií a jsme si velmi dobře vědomi jeho mistrovství. Bylo nám velkým potěšením, že naši nabídku okamžitě přijal,“ říká Holman. „Výběr skladby, kterou bychom v rámci večera společně zahráli, jsme nechali na něm. Chtěli jsme, aby prezentoval něco, v čem se cítí dobře a co by chtěl s naším kvartetem přednést domácímu publiku. Václav navrhl Mozartův Flétnový kvartet D dur v úpravě pro fagot, kterou zná a má ji rád, a na této volbě jsme se velmi rychle shodli.“

Dříve zakoupené vstupné na koncert 14. října se bude vracet a tato záležitost proběhne v gesci Městské knihovny, která je na tyto situace standardním způsobem připravena – jakým způsobem jste si zakoupili vstupenky, takovým způsobem dostanete peníze zpět. Zemlinského kvarteto věří, že další dva koncerty série, které jsou plánovány na 18. listopadu a 2. prosince, proběhnou již bez dalších obtíží.

Program koncertu:
E. F. Burian: Smyčcový kvartet č. 4 op. 95
W. A. Mozart: Kvartet pro fagot, housle, violu a violoncello G dur (úprava flétnového kvartetu D dur K. 287)
L. van Beethoven: Smyčcový kvartet C dur op. 59/3

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments