Zaplavená Státní opera bude hrát bez točny

Vedení Státní opery se podařilo upravit inscenace tak, aby se mohly hrát i bez točny. Dnes to u příležitosti zahájení nové sezony v historické budově první české scény řekl ředitel Národního divadla Jan Burian. Budovu Státní opery zasáhl 16. srpna přívalový déšť, který poškodil mimo jiné točnu a nákladní dekorační výtah. Nedávná rekonstrukce budovy neměla podle Buriana na zaplavení jejího suterénu vliv. Voda se do podzemí opery dostala zejména technickým tunelem a transportním výtahem. Národní divadlo je pojištěné.
Státní opera Praha (zdroj Státní opera Praha, foto Ondřej Kocourek)
Státní opera Praha (zdroj Státní opera Praha, foto Ondřej Kocourek)

„V této chvíli je situace taková, že hrajeme a měli jsme už tři výborná představení, přičemž byla velmi slušně prodána nebo i vyprodána. Určitě do premiéry Nápoje lásky můžeme hrát to, co je v plánu, protože se nám podařilo uzpůsobit inscenace tak, abychom nemuseli používat spodní sféru, zjednodušeně řečeno točnu,“ řekl Jan Burian.

Voda poškodila i dekorační výtah, techničtí zaměstnanci tak musí podle Buriana dopravovat dekorace transportními dveřmi z ulice. Orchestr Státní opery má provizorně přesunuté šatny, protože voda pronikla jak do jejich šatny, tak do vzduchotechniky. Zničená je podle Buriana i nová zkušebna, která pravděpodobně bude celou sezonu zavřená.

„Teď se všechno vysušilo, nebo se to jen dosouší. Budou se postupně, tak jak nám to revizní technici dovolí, spouštět technologie, budeme zkoušet, co funguje, a co vyžaduje opravu,“ řekl Burian. Hlavní příčinou zaplavení suterénu je podle Buriana významná urbanistická změna v okolí. Vedení ND podle Buriana uvažuje o technických opatřeních, které by dokázaly podobným událostem zabránit. „Budeme se snažit vymyslet nějaké řešení v podobě protipovodňových klapek, abychom alespoň nějakou část té vody od opery odvedli,“ řekl.

Historická budova Státní opery byla postavena na konci 19. století jako Nové německé divadlo. Státní opera je považována za jeden z nejkrásnějších operních domů v Evropě s vynikající akustikou a bohatou malířskou a sochařskou výzdobou. Při generální rekonstrukci, která začala v březnu 2017, dostala například nové jevištní technologie či moderní zkušebny. Opraveny byly baletní, orchestrální i sborový sál a zázemí umělců. Přibyla křesla, která nyní obsahují individuální titulkovací zařízení.

Původní odhad nákladů rekonstrukce byl přibližně 900 milionů korun, cena ale vzrostla na 1,3 miliardy korun včetně DPH. Důvodem byla hlavně změna technologie jevištní točny za 115 milionů korun a rekonstrukce vzduchotechniky, nová je i opona.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments