Zapomenuté klenoty vánoční klasické hudby 2: Christmas Overture, Carol Symphony, Sleigh Ride (AUDIO)

Pro zpestření letošních svátků jsme pro vás vybrali nahrávky několika téměř zapomenutých klasických vánočních skladeb. Dnes si můžete poslechnout vánočně laděná díla od tří britských skladatelů – „Christmas Overture“, „Carol Symphony“ a „Sleigh Ride“.

Christmas Overture – Samuel Coleridge-Taylor
Samuel Coleridge-Taylor
se narodil v roce 1875 v Londýně. Jeho matka byla Angličanka z rodiny hudebníků, jeho otec pocházel ze Sierra Leone. Přes předsudky, které v tehdejší společnosti panovaly proti rasově smíšeným vztahům, se Coleridge-Taylor jako velmi talentovaný houslista v 15 letech dostal do konzervatoře Royal College of Music, kde objevil svůj kompoziční talent a brzy se začal živit jako skladatel a dirigent. Coleridge-Taylor byl hrdý na svůj africký původ a snažil se svých skladbách snoubit tradiční africkou hudbu s evropskou klasickou tradicí – jako vzor v tomto úsilí citoval i Antonína Dvořáka a jeho využití námětů české a moravské lidové hudby. Během jeho turné v USA mu Američané začali přezdívat „Africký Mahler“. Zemřel mladý v roce 1912 na zápal plic.

Jeho Christmas Overture (Vánoční ouvertura) byla vydaná posmrtně v roce 1925 v aranžmá Sydneyho Baynese, který ji vyčlenil z Coleridge-Taylorovy hudby k neuvedené divadelní hře The Forest of Wild Thyme. Skladba silně čerpá z tradičních anglických koled, především zde uslyšíme motivy z God Rest You Merry Gentlemen, Good King Wenceslas (u nás známá jako Dobrý král Václav) a Hark! The Herald Angels Sing.

Carol Symphony – Victor Hely-Hutchinson

Tradiční anglické vánoční písně jsou také základem Carol Symphony (doslova Symfonie koled), která je vůbec nejznámějším dílem britského skladatele Victora Hely-Hutchinsona (1901-1947). Skladba má čtyři věty, z nichž je každá založená na jiné koledě – konkrétně Adeste Fideles (Allegro energico), God Rest You Merry Gentlemen (Alegro molto moderato), Coventry Carol a The First Noel (Andante quasi lento e cantabile) a Here We Come A-wassailing (Allegro energico come prima). Carol Symphony měla premiéru v roce 1927 pod taktovkou Johna Barbirolliho a v Anglii je uváděna dodnes.

Sleigh Ride (Winter Night) – Frederick Delius

Trojici britských skladatelů, jejichž hudbu vám dnes představujeme, uzavírá Frederick Delius (1862-1934). Přestože se jej jeho otec snažil přimět ke kariéře v rodinném podniku, Delia od dětství přitahovala hudba, které se začal naplno věnovat v roce 1886. Svou skladbu Sleigh Ride (Jízda na saních) zřejmě poprvé představil jako klavírní kompozici v roce 1887 na štědrovečerním večírku v Lipsku za účasti Edvarda Griega a Christiana Sindinga. O tři roky později ji přepracoval pro orchestr, Sleigh Ride ale byla poprvé uvedena až v roce 1949 na hudebním festivalu věnovanému skladatelově památce. Delius inspiraci ke skladbě popsal následovně: „Jeden Štědrý večer jsem stál sám pod širým nebem. Měsíc jasně zářil nad krajinou. Zdáli jsem uslyšel zvuk blížících se saní, brzy však kolem mne projely a zmizely do noci. A pak bylo vše tišší a tišší, ale noc byla jasná a poklidná.“

Šťastné a klidné prožití vánočních svátků vám přeje redakční tým Opery Plus!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments