Zastupitelé Plzně nerozhodli o vrácení 10 mil. dotace na divadlo

Plzeňští zastupitelé se dnes neshodli na tom, zda dobrovolně vrátí deset milionů korun z dotace na novou budovu divadla. K vrácení peněz vyzval město úřad regionální rady Regionálního operačního programu, ze kterého peníze Plzeň získala, kvůli údajným chybám radnice při výběrovém řízení na stavitele budovy za téměř miliardu korun. Operační programy rozdělují peníze z evropských fondů. Plzeň dostala na divadlo z Evropské unie 200 milionů, ale hrozí, že bude muset až 60 milionů vrátit.

Podle důvodové zprávy zastupitelstva není výzva k vrácení deseti milionů právně závazná, a je na příjemci, zda jí vyhoví, či nikoli. Ani radní se neshodli, zda se má část dotace hned vrátit nebo zda má město vrácení odmítnout. Primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) zastupitelům navrhoval, aby vrácení zamítli. Ani pro jeden návrh se ale nakonec nenašlo dost hlasů.

Tím, že zastupitelé nepřijali žádné usnesení, se ale zřejmě nic nemění. Město pravděpodobně dostane platební příkaz, a až po zaplacení se bude moci případně bránit právní cestou.

Vrácení deseti milionů korun požadoval Regionální operační program na základě auditu ministerstva financí. Podle něj město chybovalo ve výběrovém řízení na stavitele divadla v požadavku na bankovní záruky, doložení hodnoty ratingu banky uchazečů i v požadavku na prokázání kvalifikace. Město je ale na základě svých právních rozborů přesvědčeno, že se chyb nedopustilo. Nezaplacením žádané sumy se však vystaví riziku, že bude muset platit i nemalé penále.

Plzeň zatím dostala z přislíbené dvousetmilionové dotace vyplacenou téměř čtvrtinu a asi 155 milionů korun by ještě měla dostat. Městu ale hrozí, že z této částky přijde o dalších víc než 20 milionů korun za to, že bez souhlasu upravilo projekt. Podle technického náměstka Pavla Šindeláře si ale nechalo město provedené změny předem odsouhlasit na změnových listech. O dalších přibližně 34 milionů korun se může dotace zkrátit za chyby ve výběrovém řízení.

Foto Jan Kaše

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky