Závěr Klášterních hudebních slavností představil německého i českého Händela

Devatenáctý ročník Klášterních hudebních slavností dospěl v neděli 14. září 2025 do velkého finále. V kostele Zvěstování Panny Marie se uskutečnil závěrečný koncert s názvem Vivat Händel!, který nabídl slavnostní tečku v podobě barokních skvostů. Postaral se o ni špičkový ansámbl Musica Florea společně se sborem Collegium Floreum a čtveřicí předních českých sólistů – Veronikou Hajičovou Vojířovou, Sylvou Čmugrovou, Čeňkem Svobodou a Štěpánem Pokorným.

PRSoňa Singerová
2 minut čtení
Vivat Händel: Musica Florea, 14. září 2025, Kostel Zvěstování Panny Marie v Šumperku – Veronika Vojířová, Sylva Čmugrová, Čeněk Svoboda, Štěpán Pokorný, Musica Florea, Collegium Floreum (foto Václav Horníček)

Publikum zaplnilo šumperský chrám do posledního místa a odměnilo účinkující dlouhotrvajícím potleskem ve stoje. Hudebníci nabídli reprezentativní dialog dvou barokních mistrů – Georga Friedricha Händela a Františka Xavera Habermanna, označovaného za „českého Händela“. Zazněla Händelova korunovační hymna Zadok the Priest, cocerto grosso i Habermannovy mše ze sbírky Philomela.

„Závěrečný koncert byl přesně takovou oslavou hudby, jakou jsme si přáli. Spojení Händela a Habermanna vytvořilo nesmírně silný zážitek. Atmosféra v kostele byla úžasná, publikum od prvních tónů vnímalo výjimečnost okamžiku. Mám velkou radost, že právě v Šumperku zazněl tento program, který připomíná zapomenutého českého génia a zároveň vzdává hold jeho slavnějšímu současníkovi,“ uvedl ředitel festivalu Roman Janků.

Zdůraznil také objevný charakter večera: „Habermannova hudba nás stále znovu překvapuje svou invencí a hloubkou. Bylo nám ctí představit ji v dialogu s Händelovými díly – a reakce publika potvrdila, že tento dramaturgický krok měl smysl. Sólové výkony i práce celého orchestru a sboru se setkaly s velkým ohlasem, což je pro nás ta největší odměna.“

Devatenáctý ročník Klášterních hudebních slavností tak uzavřel koncert, který se zařadí mezi nejvýznamnější okamžiky festivalové historie. Organizátoři zdůraznili, že letošní dramaturgie přinesla nejen osvědčená díla, ale i nečekané hudební objevy a setkání.

„Festival je pro nás vždy cestou – od prvního koncertu až po závěrečný večer. Letos jsme ji završili s velkou pokorou k hudbě a s vděčností k našim posluchačům, kteří nám svou přízní i nadšenými reakcemi dávají sílu do dalších ročníků,“ doplnil Roman Janků.

Sdílet článek
0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře