Závěrečný koncert Interpretačních kurzů v Litni zve na mladé pěvce, Martinu Jankovou i klavíristy Kahánka a Wysse

Závěrečný koncert Interpretačních kurzů v Litni láká posluchače každoročně na mladé talenty i prostředí, v němž prožila šťastné roky svého života pěvkyně Jarmila Novotná. Pro ten letošní bude určující písňový repertoár a před publikum rovněž předstoupí přední osobnosti hudebního oboru – sopranistka Martina Janková a klavíristé Ivo Kahánek a Švýcar Gérard Wyss. Koncert se uskuteční v sále historické Čechovny v areálu zámku Liteň ve čtvrtek 19. září.
Ivo Kahánek, foto Dušan Martiníček

Šestý ročník Interpretačních kurzů v Litni 2019 dá opět příležitost pro zdokonalování pěveckých dovedností a tentokrát i klavírní interpretace, v letošním roce se zaměřením na píseň pod dohledem již zmíněných umělců. Jejich letošní specialitou je vedle tradičního závěrečného koncertu také Slavnostní koncert Festivalu Jarmily Novotné 2019, na němž po boku Martiny Jankové, Iva Kahánka a Gérarda Wysse jen o den později vystoupí v Sukově síni Rudolfina i noví absolventi kurzů. Ti tak poprvé dostanou příležitost dvou veřejných vystoupení. Písňový večer nabídne pěvecké umění i klavírní klenoty od českých a zahraničních mistrů od západu na východ. Francouzská a německá díla stejně tak jako česká, slovenská, polská a ruská. Netradiční rozměr večeru dodá přednes veršů textů písní. Slavnostní koncert zároveň dovede festival k jeho vrcholu. Projekty pořádá nezisková organizace Zámek Liteň, z.s. pečující o odkaz legendární pěvkyně Jarmily Novotné.

,V písni je celý člověk‘, napsal Janáček a i já jsem směla tuto zkušenost udělat a píseň vnímám jako neuvěřitelně zhuštěnou lidskou DNA, nositele všech lidských emocí, esenci bytí ve třech až pěti minutách. Tento svět je mi velice blízký a má pro mě nesmírnou hodnotu, už jen proto, že je každá píseň jen umným ,kabátem‘ pro skvělou báseň,“ líčí sopranistka Martina Janková, která se po loňském úspěchu opět vrací na liteňské kurzy.

Když se mě ředitelka Zámku Liteň a Festivalu Jarmily Novotné, paní Leidlová na Interpretačních kurzech v Litni 2018 ptala, jak bych tyto pozměnila, ihned mě napadla myšlenka ,Písňové akademie‘, a jelikož se přihlásili i studenti ze Švýcarska, Polska a Slovenska, můžeme hovořit o ,Mezinárodní písňové akademii Festivalu Jarmily Novotné 2019‘. Ke spolupráci jsem požádala Gérarda Wysse, který se se studenty bude věnovat převážně německé a francouzské písni, a Iva Kahánka, který se bude soustředit na slovanskou literaturu a B. Brittena. Společně se studenty budeme my lektoři zpívat a hrát a právě v těchto dnech společně tvoříme zajímavý program ze skladeb, které nám studenti zaslali jako svá přání, a i těch, které studentům přes léto uložíme jako ,domácí úkol‘,“ přibližuje tento ročník pěvkyně.

Martina Janková foto Markus Senn

Také Jarmila Novotná se mimo jiné věnovala písňové tvorbě. Za klavírního doprovodu Jana Masaryka nazpívala Lidické písně, které se za 2. světové války staly symbolem národního odboje. Bohuslav Martinů pro ni i Jana Masaryka napsal cyklus písní Špalíček, který uvedla poprvé v New Yorku za skladatelova pobytu v USA. Své mladší pěvecké kolegyně a kolegy neváhala podpořit při každé možné příležitosti. Zámek Liteň, z. s. tak pořádáním interpretačních kurzů rozvíjí odkaz Jarmily Novotné. Jejich 6. ročník se uskuteční ve dnech 14.–20. září.

Vstupenky na Závěrečný koncert Interpretačních kurzů v Litni 2019 jsou k rezervaci a zakoupení na emailu [email protected] nebo na čísle 724 880 826. Cena vstupenky je 300 Kč, koncert začíná v 18 hodin. Na Slavnostní koncert FJN 2019 jsou v prodeji vstupenky v kategoriích za 400 a 500 Kč v pokladně Rudolfina na adrese 17. listopadu 79/1, Praha 1 nebo online na www.colosseumticket.cz. Koncert se koná 20. září od 19.30 hodin. Součástí vstupenky je pozvání na číši vína od 18.45 hodin. Další informace jsou dostupné na webu www.zamekliten.cz.

Gérard Wyss, foto archiv Zámku Liteň

Nezisková organizace Zámek Liteň, z.s., založená Ivanou Leidlovou na počátku roku 2012, si dala za cíl obnovit a pozvednout jméno a odkaz světoznámé pěvkyně Jarmily Novotné a českého šlechtického rodu Daubků. Zámek Liteň organizuje multižánrový Festival Jarmily Novotné, vytvořil a pečuje o muzejní sbírku, podporuje a iniciuje vznik nových autorských počinů, podporuje mladé umělce a obnovuje kulturní památky v areálu zámku Liteň.

Organizace mimo jiné vydala reedici memoárů Jarmily Novotné Byla jsem šťastná, spolupodílela se na vydání hudebního CD Jarmily Novotné Opera Recital, organizuje mistrovské kurzy pro mladé pěvce, v roce 2014 pořádala open air koncert Pocta Jarmile Novotné pod vedením Jiřího Bělohlávka a za účasti světově uznávaných českých operních pěvců. V roce 2013 Zámek Liteň, z.s. inicioval a financoval osmnáctiměsíční mezinárodní historický výzkum a vydání knihy o Jarmile Novotné pod vedením historika, spisovatele a scenáristy Pavla Kosatíka. Hlavním výstupem tohoto výzkumu a současně vrcholnou událostí Festivalu Jarmily Novotné 2015 bylo vydání historicky první monografie o Jarmile Novotné s názvem Baronka v opeře. V roce 2017, u příležitosti 110. výročí narození pěvkyně, organizace uspořádala operní gala Pocta Jarmile Novotné 2017 s předními tuzemskými i zahraničními pěvci, ve spolupráci se SOČRem.

Zámek Liteň, z.s. se stal též koproducentem celovečerního dokumentu o Jiřím Suchém, jenž vznikl v režii Olgy Sommerové. Vedle podzimní kinopremiéry 25. září, bude možné snímek zhlédnout na MFF Karlovy Vary a při speciální projekci v Litni. Zámecký areál rovněž hostil přehlídku ZUŠ Open pro Střední Čechy, která zde proběhla na Den dětí. Organizace také spolupracuje na výstavě Nevěsta prodaná do ciziny mapující historii nejznámější opery Bedřicha Smetany v zahraničním kontextu, jež je k vidění v Národním muzeu – Muzeu B. Smetany do 2. listopadu 2020.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat