Zbroj Šárky z dívčí války. V tomto kostýmu zpívala Ema Destinnová

Originální kostým Emy Destinnové mohou vidět návštěvníci ústeckého muzea na výstavě Staré pověsti české. Bohatě zdobený kostým představuje Šárčinu zbroj z dívčí války. Novinkou výstavy je i loutka z filmu Jiřího Trnky Staré pověsti české.

Kostým se dostal do Ústí v rámci nezbytné pravidelné obměny vystavených textilních a papírových exponátů. “Vzácné předměty z papíru, jako byly v našem případě třeba originální kresby kostýmních návrhů pro operu Šárka od Mikoláše Alše, mohou být v kuse vystaveny jen tři měsíce. Pak musí zpět do temna depozitářů, jinak hrozí jejich poškození. Podobné omezení platí i pro textilní materiál,” uvedl kurátor výstavy Martin Krsek.

Kostým Fibichovy Šárky z roku 1910 (foto Muzeum města Ústí nad Labem)
Kostým Fibichovy Šárky z roku 1910 (foto Muzeum města Ústí nad Labem)

Ema Destinnová ve vystaveném kostýmu odehrála na prknech Národního divadla třináct repríz opery Šárka během necelých čtyř let. “Kostým představuje Šárčinu zbroj z dívčí války a je bohatě zdobený. Národní muzeum ho získalo v roce 1970 darem od potomků operní hvězdy. Speciálně pro ústeckou výstavu ho nyní naše konzervátorky krásně zrestaurovaly,” řekl historik Kryštof Vanča z divadelního oddělení Národního muzea.

Ema Destinnová (foto archiv ND)
Ema Destinnová (foto archiv ND)

V rámci obměny zápůjček výstavu zpestřila i další loutka Šťáhlava ze slavného filmu Jiřího Trnky Staré pověsti české. Národní muzeum ji uchovává jako jedinou památku na tento snímek. Šťáhlav se dle pověsti přel s bratrem Chrudošem a jejich spor nakonec vedl Libuši k povolání Přemysla Oráče z ústeckých Stadic na knížecí stolec na Vyšehradě.

Výstava Staré pověsti české konfrontuje legendární příběhy o Přemyslu Oráčovi ze Stadic, Praotci Čechovi z Řípu, lucké či dívčí válce s reáliemi ze vzácných archeologických nálezů z počátků slovanského osídlení Čech. Expozice je pojatá výpravně, v muzejních sálech stojí masivní sruby, palisády a nechybí ani skutečný Bivojův divočák, kterého si může návštěvník potěžkat.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na