Zbroj Šárky z dívčí války. V tomto kostýmu zpívala Ema Destinnová

Originální kostým Emy Destinnové mohou vidět návštěvníci ústeckého muzea na výstavě Staré pověsti české. Bohatě zdobený kostým představuje Šárčinu zbroj z dívčí války. Novinkou výstavy je i loutka z filmu Jiřího Trnky Staré pověsti české.

Kostým se dostal do Ústí v rámci nezbytné pravidelné obměny vystavených textilních a papírových exponátů. „Vzácné předměty z papíru, jako byly v našem případě třeba originální kresby kostýmních návrhů pro operu Šárka od Mikoláše Alše, mohou být v kuse vystaveny jen tři měsíce. Pak musí zpět do temna depozitářů, jinak hrozí jejich poškození. Podobné omezení platí i pro textilní materiál,“ uvedl kurátor výstavy Martin Krsek.

Kostým Fibichovy Šárky z roku 1910 (foto Muzeum města Ústí nad Labem)
Kostým Fibichovy Šárky z roku 1910 (foto Muzeum města Ústí nad Labem)

Ema Destinnová ve vystaveném kostýmu odehrála na prknech Národního divadla třináct repríz opery Šárka během necelých čtyř let. „Kostým představuje Šárčinu zbroj z dívčí války a je bohatě zdobený. Národní muzeum ho získalo v roce 1970 darem od potomků operní hvězdy. Speciálně pro ústeckou výstavu ho nyní naše konzervátorky krásně zrestaurovaly,“ řekl historik Kryštof Vanča z divadelního oddělení Národního muzea.

Ema Destinnová (foto archiv ND)
Ema Destinnová (foto archiv ND)

V rámci obměny zápůjček výstavu zpestřila i další loutka Šťáhlava ze slavného filmu Jiřího Trnky Staré pověsti české. Národní muzeum ji uchovává jako jedinou památku na tento snímek. Šťáhlav se dle pověsti přel s bratrem Chrudošem a jejich spor nakonec vedl Libuši k povolání Přemysla Oráče z ústeckých Stadic na knížecí stolec na Vyšehradě.

Výstava Staré pověsti české konfrontuje legendární příběhy o Přemyslu Oráčovi ze Stadic, Praotci Čechovi z Řípu, lucké či dívčí válce s reáliemi ze vzácných archeologických nálezů z počátků slovanského osídlení Čech. Expozice je pojatá výpravně, v muzejních sálech stojí masivní sruby, palisády a nechybí ani skutečný Bivojův divočák, kterého si může návštěvník potěžkat.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat