Zemřela dlouholetá sólistka ústecké opery Ludmila Škorpilová

Severočeské divadlo dnes na svém webu oznámilo, že 1. března 2016 – pár dnů před svými osmdesátinami – zemřela někdejší dlouholetá mezzosopranistka ústecké opery, paní Ludmila Škorpilová.

A.Dvořák: Rusalka - Ludmila Škorpilová (Ježibaba) - SD Ústí nad Labem (foto archiv)
A. Dvořák: Rusalka – Ludmila Škorpilová (Ježibaba) – SD Ústí nad Labem (foto archiv)

Ludmila Škorpilová se narodila 19. března 1936 v Praze. Zpěv studovala u Běly Chalabalové na Pražské konzervatoři, později soukromě u Zdeňka Otavy. Do ústeckého divadla byla angažována ve svých třiadvaceti letech a zůstala mu věrná po dlouhá desetiletí, po celou svoji kariéru, a patřila k neodmyslitelným ikonám zdejšího operního souboru. Vytvořila zde celou řadu pozoruhodných rolí, například Dvořákovu Ježibabu či Káču, Smetanovu Martinku, Pannu Rózu, ale i Anežku, Janáčkovu Kostelničku, Mozartovu Donnu Elvíru, Cherubína nebo Dorabellu, Alžbětu v Donizettiho Marii Stuartovně, Verdiho Azucenu, Amneris, Ulriku či Eboli, Bizetovu Carmen, Straussova Oktaviána, Wagnerovu Brangänu.

R.Wagner: Tristan a Isolda - Ludmila Škorpilová (Brangäne) - SD Ústí nad Labem (foto archiv)
R. Wagner: Tristan a Isolda – Ludmila Škorpilová (Brangäne) – SD Ústí nad Labem (foto archiv)

Opakovaně hostovala i v pražském Národním divadle, a to mimo jiné s Dvořákovou Káčou a Pucciniho Suzuki. Poslední premiérou Ludmily Škorpilové v ústecké opeře byl v roce 1998 Dvořákův Jakobín s její Lotinkou.

„Nestalo se, že by se Lída s někým znepřátelila tak, že by se s dotyčným takzvaně nemuseli. Osobní trable dovedla zažehnávat svým originálním slovníkem, kterým rozesmála každého. Nabízí se otázka, proč při svých uměleckých kvalitách neodešla do většího divadla. Měla nabídku z tehdejší NDR, ale zůstala, snad jí v tomto směru chyběla ctižádost. Anebo – a to je podobnější pravdě – ani o tom neuvažovala, chtěla divadlu prostě sloužit a to dělala, dokud jí síly stačily,“ zavzpomínal na Ludmilu Škorpilovou její někdejší kolega Ladislav Muška na webu ústeckého divadla.

Ludmila Škorpilová (zdroj operabalet.cz)
Ludmila Škorpilová (zdroj operabalet.cz)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat