Zbyněk Müller se s postem šéfdirigenta Státní filharmonie Košice rozloučí Mou vlastí

Oblíbené a interpretačně náročné dílo Bedřicha Smetany Má vlast zaznělo v Košicích naposledy před jedenácti lety. Návštěvníci Státní filharmonie Košice nyní budou opět mít možnost ji slyšet, tentokrát na počest šéfdirigenta Zbyňka Müllera, který se Závěrečným koncertem 52. sezony po třinácti letech rozloučí se svojí funkcí. Slavnostní večer se koná ve čtvrtek 24. června v 19:00 v košickém Domě umění.
Zbyněk Müller a Státní filharmonie Košice (foto Miriama Fenciková)
Zbyněk Müller a Státní filharmonie Košice (foto Miriama Fenciková)

Cyklus symfonických básní klade na orchestr i dirigenta velké nároky: „Jeden můj kolega dirigent, když Mou vlast před léty dirigoval poprvé v Praze celou, mi po koncertě sdělil svůj první bezprostřední dojem: ´Jsem pokřtěn´. Myslím, že je to velmi výstižné a zároveň ne úplně snadno popsatelné. I pro mě je dirigování Mé vlasti speciální událostí, na kterou se velmi pečlivě a dlouho chystám, a přestože jsem její první polovinu dirigoval již mnohokrát, kompletní bude pro mě poprvé,“ vyznal se šéfdirigent ŠfK Zbyněk Müller

Z pozice šéfdirigenta povede orchestr naposledy, ale jeho spolupráce se ŠfK nekončí. „Osobnost dirigenta Zbyňka Müllera mimořádně ovlivnila vývoj a směřování ŠfK a máme radost, že naše spolupráce s ním bude i nadále pokračovat – od nové koncertní sezony bude naším hlavním hostujícím dirigentem,“ uvedla ředitelka orchestru Lucie Potokárová.

Zbyněk Müller a Státní filharmonie Košice (foto Miriama Fenciková)
Zbyněk Müller a Státní filharmonie Košice (foto Miriama Fenciková)

Zbyněk Müller během svých třinácti koncertních sezon se Státní filharmonií Košice odehrál celkem 182 symfonických koncertů. Nastudoval a uvedl mnoho děl klíčového symfonického repertoáru, včetně výjimečných opusů, které se na pultech ŠfK objevily jen zřídka, anebo zcela poprvé. Mezi taková díla patří například Sukova symfonie Asrael, Janáčkova Sinfonietta, Mahlerova Čtvrtá symfonie, Beethovenova Missa solemnis nebo koncertní nastudování oper Carmen a Andrea Chénier.

„Zbyněk Müller vede orchestr od začátku svého působení velmi profesionálně. Vždy využívá zkoušky orchestru na maximum a vytrvale se snaží o co nejpreciznější interpretaci. Jeho systematická dlouhodobá práce během uplynulých 13 sezon se odrazila na zvyšování umělecké úrovně, ale i na stabilitě a vyrovnaných výkonech orchestru na domácích a zahraničních pódiích, za což mu velmi děkujeme,“ zhodnotila Müllerovy úspěchy Potokárová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments