Zdevastovaný zámek v Brtnici probouzí Antonio Vivaldi a potomci bývalých majitelů z rodu Collalto

  1. 1
  2. 2

Zazněly skladby, které byly nalezeny právě v Brtnici. Úvodní Koncert pro smyčce a basso continuo D dur RV 123 vystřídal Koncert pro housle, smyčce a basso continuo B dur RV 371, který s Kapellou zahrál mladý houslový virtuos Roman Patočka. Krásný čistý tón mistrovských houslí se poněkud nepotkával s laděním historických houslí souboru, ale houslista zvládl situaci s nadhledem. Koncert pro loutnu, dvoje housle a basso continuo D dur RV 93 „Pro hraběte Jana Josefa z Vrtby“, což byl další český šlechtic, milovník umění; v Praze ho připomíná Vrtbovská zahrada. Skladba byla napsána pro Morzinovu kapelu a čistým tónem loutny ji virtuózně přednesl Karel Fleischlinger. Následně se představila v Koncertu pro housle, smyčce a basso continuo e moll RV 273 mladá houslistka Olga Šroubková. Již zpočátku dala najevo, že je vůdčí typ a se vším si ví rady. Pokynula spoluhráčům k přeladění nástrojů a jejich souhra byla rázem intonačně vyrovnaná. Její přednes byl plný výrazu, pevný a čistý tón jásal a svítil zvukovou špičkou. Její housle z dílny Rasti da Martin z roku 2009 daly jasně najevo svoji zvukovou převahu.

Zámek Brtnice: Il Tesoro italiano della Boemia, 26. června 2021: Roman Patočka (foto Radek Lavička)
Zámek Brtnice: Il Tesoro italiano della Boemia, 26. června 2021: Roman Patočka (foto Radek Lavička)

Po přestávce zazněl Koncert pro smyčce a basso continuo g moll RV 157, následoval Koncert pro housle, smyčce a basso continuo B dur RV 367 s dedikací „Pro hraběte Collalto“, který přednesl s Kapellou houslista Roman Patočka. Sólový part je technicky náročný, místy působil jako instruktivní a zacílený na techniku, zajímavý byl závěrečný duet s violou. Další zajímavostí byl Koncert pro fagot, smyčce a basso continuo g moll RV 496, který Vivaldi napsal pro fenomenálního fagotistu Morzinovy kapely Antonína Mösera. Tento večer se sólového partu skvěle zhostil Ondřej Šindelář. Posledním avizovaným číslem programu byl Koncert pro housle, smyčce a basso continuo h moll RV 390, což byla další příležitost pro houslistku Olgu Šroubkovou. Nastoupila opět s energií a požadavkem na přeladění nástrojů a pak už se posluchači mohli nechat unášet virtuózní přehlídkou techniky i muzikantského výrazu. Znělé a nosné pizzicato, stříbrná melodie, niterný výraz, to vše strhlo Kapellu a samozřejmě i návštěvníky koncertu. Nadšené ovace si vysloužily přídavek, kterým byla 1. věta z Dvojkoncertu pro dvoje housle d moll RV 565 Antonia Vivaldiho.

Zámek Brtnice: Il Tesoro italiano della Boemia, 26. června 2021: Ondřej Šindelář (foto Radek Lavička)
Zámek Brtnice: Il Tesoro italiano della Boemia, 26. června 2021: Ondřej Šindelář (foto Radek Lavička)

Morzinská Kapella, která vystupovala na akci, je stejně jako originální soubor hraběte Morzina složená z profesionálních hudebníků. Čtvery housle, viola, cembalo, violoncello, kontrabas, fagot, teorba a loutna, to je klasické složení hudebníků hrajících na historické nástroje. Jejich předností je měkký a líbezný zvuk, problémem je udržet ladění, zvlášť v prostoru nabitém vlhkostí, která intonaci komplikuje. Přesto se podařilo vytvořit atmosféru plnou nadšení a euforie, která pomohla ve všech účastnících vyvolat přátelskou náladu. Snad to pomohlo i k porozumění mezi všemi zainteresovanými stranami, které by mohlo vést ke společnému nalezení možnosti rehabilitace a rekonstrukce zámku tak, aby se opět mohl stát centrem kultury a společenských setkání v Kraji Vysočina.

Zámek Brtnice: Il Tesoro italiano della Boemia, 26. června 2021 (foto Radek Lavička)
Zámek Brtnice: Il Tesoro italiano della Boemia, 26. června 2021 (foto Radek Lavička)

Il Tesoro italiano della Boemia
26. června 2021, 18:00 hodin
Zámek Brtnice

Program:
Antonio Vivaldi: Koncert pro smyčce a basso continuo D dur RV 123
Antonio Vivaldi: Koncert pro housle, smyčce a basso
continuo B dur RV 371
Antonio Vivaldi: Koncert pro
loutnu, dvoje housle a basso continuo D dur RV 93 „Pro hraběte Jana Josefa z Vrtby“
Antonio Vivaldi: Koncert pro housle, smyčce a basso continuo e moll RV 273
=přestávka=
Antonio Vivaldi: Koncert pro smyčce a basso continuo g moll RV 157
Antonio Vivaldi: Koncert pro housle, smyčce a basso continuo B dur RV 367 „Pro hraběte Collalto“
Antonio Vivaldi: Koncert pro fagot, smyčce a basso
continuo g moll RV 496
Antonio Vivaldi: Koncert pro housle, smyčce a basso continuo h moll
RV 390
přídavek:
Antonio Vivaldi: 1. věta z Dvojkoncertu pro dvoje
housle d moll RV 565

Účinkující:
Olga Šroubková – housle
Roman Patočka – housle
Ondřej Šindelář – fagot
Morzinská Kapella
Alena Veliká, Marek Šulc – průvodní slovo

Zámek Brtnice: Il Tesoro italiano della Boemia, 26. června 2021 (foto Radek Lavička)
Zámek Brtnice: Il Tesoro italiano della Boemia, 26. června 2021 (foto Radek Lavička)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments