Moravské divadlo dnes započalo rekonstrukci střechy za 1,5 milionu korun

V Moravském divadle Olomouc dnes začala rozsáhlá oprava střechy. Práce, které potrvají až do poloviny srpna, se dotknou i okolí historické budovy stojící na centrálním náměstí. Kvůli vysokému lešení bude před divadlem zábor po celé šířce budovy, omezen bude i provoz sousedící kavárny a restaurace Caffe Opera. Rekonstrukce střechy, která je již v havarijním stavu, vyjde na 1,5 milionu korun.

Moravské divadlo Olomouc (foto Daniel Schulz)
Moravské divadlo Olomouc (foto Daniel Schulz)

„Během naplánovaných prázdninových prací dojde k opravě střešního pláště, která bude spočívat ve výměně střešní krytiny, opravám bednění a krovu a rovněž opravě klempířských prvků na střeše,“ uvedl provozně technický náměstek divadla Rostislav Czmero. Střecha byla podle něj naposledy opravována před osmdesáti lety. „Revitalizace je skutečně nutná, protože střecha se nachází v havarijním stavu. Břidlice, z níž je tvořený střešní plášť, se stářím rozpadá a střechou tak několikrát zatékalo,“ doplnil Czmero.

Kvůli lešení bude omezen provoz sousedící kavárny, Divadelní ulice však zůstane průchozí. Vstup do pokladny Moravského divadla se po dobu plánovaných oprav bude nacházet na začátku Divadelní ulice ze strany od Horního náměstí. „Loni jsme oslavili sto let českého divadla v Olomouci a jsem moc rád, že do nové sezony a nové stovky vstoupíme pod novou střechou. V dalších letech pak plánujeme výměnu oken na budově a rovněž novou fasádu,“ doplnil ředitel divadla David Gerneš.

Budova Moravského divadla patří k nejstarším divadelním budovám v Česku. Stavba podle plánů vídeňského architekta Josefa Kornhäusela začala vyrůstat na jaře roku 1828 na místě původní měšťanské zástavby, nová klasicistní budova byla slavnostně otevřena 4. října 1830 představením Der Samtschuh (Sametový střevíc). Nová scéna pod názvem Městské divadlo nabídla prostor pro 900 diváků, součástí budovy byl tehdy i Redutní sál a Mozartův sál, tedy prostory, které od roku 1945 patří Moravské filharmonii.

Náklady na rekonstrukci střechy historické budovy se podílí město společně s ministerstvem kultury, které v Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón poskytlo dotaci ve výši 415.000 korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments