Zelenkovy barokní Alcune Arie v podání orchestru Musica Florea

Pražský orchestr Musica Florea se opět ujme interpretace českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. Tentokrát zazní výběr z osmidílné sbírky italských árií pro sólové hlasy, smyčce a basso continuo s názvem Alcune Arie. Koncerty se odehrají v Praze (23. září) a Kutné Hoře (5. října).
Musica Florea 2019 (foto Zdeněk Chrapek)

Jan Dismas Zelenka patří mezi nejvýznamnější české barokní skladatele, jehož kompoziční mistrovství a umělecká hodnota díla jej po právu řadí do první linie hudebních tvůrců raného 18. století. Zelenkova tvorba je převážně duchovní, sestávající ze mší, žalmů nebo oratorií. Sbírka Alcune Arie, která zazní během podzimních koncertů, je značnou raritou.

Soubor čítá celkem osm árií (pět pro soprán, dvě pro alt a jedna pro bas), jeho vznik se datuje do roku 1733. Zda byl skutečně ještě za skladatelova života uveden však není zcela zřejmé, v podání orchestru a sólistů zazní výběr šesti árií pro ženské hlasy – čtyři sopránové a dvě altové.

Z hudebního hlediska se v nich Zelenka stylově přiblížil k dobově populárním a rovněž značně moderním operám neapolsko-benátského střihu. Lze v nich dokonce nalézt několik hudebních a melodických parodií děl jeho současníků, kterými byli Johann Joseph Fux nebo Johann Adolf Hasse, stejně jako odkazy k dílu Georga Friedricha Händela.

„Sbírka je dedikována drážďanskému kurfiřtovi, lze se tedy domnívat, že ji Zelenka napsal coby důkaz, že mu operní styl není cizí,“ uvažuje dirigent Marek Štryncl.

Autoři zhudebněných textů nejsou vždy známi, několik árií však pochází z pera vážené osobnosti benátské opery konce 17. století Apostola Zena. Zelenkova hudba v sobě nese mimořádné mistrovství, originální hudební jazyk i harmonickou vynalézavost s prvky kontrapunktu.

„Ve srovnání s Hasseho běžnou dobovou italskou operou jsou Zelenkovy árie propracovanější a blíží se spíše chrámovému stylu. V rukopisech se nachází i nadstandardní množství poznámek k dynamice, tempům i artikulaci,“ doplňuje Štryncl.

Se Zelenkovou tvorbou má Musica Florea bohaté zkušenosti, její repertoár obsahuje díla jako Missa Sanctissime Trinitatis, Responsoria, Missa Nativitatis Domini nebo melodram Sub olea pacis et palma virtutis.

23. 9. 2020 | 19:30 | Praha – České muzeum hudby
5. 10. 2020 | 19:00 | Kutná Hora – Refektář GASK

Program koncertu
Jan Dismas Zelenka: Alcune Arie
Gabriela Eibenová, Zuzana Kopřivová – soprán
Sylva Čmugrová – alt
hraje Musica Florea, um. vedoucí Marek Štryncl

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments