Zemlinského kvarteto streamuje závěr své koncertní řady 4plus

Zemlinského kvarteto zanedlouho uzavře letošní koncertní sérii večerů komorní hudby s názvem 4plus. Poslední z pěti koncertů bude uveden ve Velkém sále Městské knihovny ve středu 2. prosince v 19:30 hodin. Pořadatelé budou večer opět vysílat online, protože podle stávajícího protiepidemického systému stupně rizika 4 či 3 nepovolují účast diváků na kulturních akcích. Hostem večera bude vynikající klarinetista Karel Dohnal.

Zemlinsky Quartet (foto Ilona Sochorová)

„Na koncertě nejprve uslyšíte Meditaci na svatováclavský chorál Josefa Suka; toto malé, nicméně velmi emocionální dílko patří k oblíbeným skladbám Zemlinského kvarteta,“ říká violista Petr Holman. „Jako na každém našem letošním koncertě dojde posléze na připomínku 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena – zazní smyčcový kvartet f moll op. 95 s příznačným titulem Serioso. Ten patří k nejkratším Beethovenovým kvartetům, jeho síla je ovšem obrovská; na poměrně malé ploše dochází k neuvěřitelně intenzivnímu vrstvení charakterů a emocí, a to zejména v první větě.“

Závěrečným číslem bude jedinečné dílo současného argentinského skladatele Osvaldo Golijova (nar. 1960) – klarinetový kvintet nazvaný Sny a modlitby slepého Izáka. „Tato velkolepá skladba vychází z textů francouzského rabína a kabalisty Izáka Slepého z přelomu 12. a 13. století,“ vysvětluje Petr Holman. „Zcela zřejmá židovská orientace díla je popsána hned v jeho titulu dílo může být hráno na klezmer klarinet, a je umocněna tím, že kromě mnoha jiných tradičních prvků se ve druhé větě setkáme přímo s velmi typickou dravou burácející klezmer melodií.

Partnerem Zemlinského kvarteta bude vynikající český klarinetista Karel Dohnal, který vystupuje sólově se světovými orchestry, účastní se mnoha komorních projektů, pedagogicky působí na univerzitě v Ostravě a na masterclassech po celém světě, a je také znám jako jeden z mála interpretů fascinujícího díla Karlheinze Stockhausena pro sólový klarinet Harlekýn.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments