Týden s hudbou. Vyčkávání na příznivější situaci

V příštím týdnu postupně budou přibývat české kulturní události. V Česku je možné pořádat koncerty bez přítomnosti publika. Řada kulturních institucí však stále se znovuobnovením koncertního provozu vyčkává, až bude situace k pořádání kulturních akcí příznivější.
P. I. Čajkovskij: Evžen Oněgin – Dmitri Hvorostovsky, Renée Fleming, Metropolitní opera 2007 (zdroj MET)

Pondělí 30. listopadu 2020
Newyorská Metropolitní opera pro tento týden zahájila cyklus nočních streamů nazvaný Stars in Signature Roles. První přenos uvede Eugena Oněgina Petra Iljiče Čajkovského s dirigentem Valerijem Gergijevem. Hlavní role zpívají v záznamu z 24. února 2007 Renée Fleming, Ramón Vargas či Dmitri Hvorostovsky.

Z Ostravy si můžeme od 20:00 hodin poslechnout streamovaný recitál Lukáše Vondráčka. Oproti dříve avizovanému programu zazní pouze sonáty Franze Schuberta a Johannese Brahmse. Program bude též živě přenášet Český rozhlas 3 Vltava.

Curtis Institute of Music ve Philadelphii zařadil do programu další vokální recitál. Tentokrát vystoupí basbarytonista Evan Gray a sopranistka Emily Damasco. Na programu zazní písně Johannesa Brahmse, Hugo Wolfa a Roberta Schumanna.

Vídeňská státní opera bude streamovat Mozartův Únos ze Serailu z 12. října tohoto roku. Dirigent Antonello Manacorda řídil představení se sólisty Christianem Nickelem, Lisete Oropesou, Emanuelou von Frankenbergg, Regulou Mühlemann a Stellou Roberts.

Úterý 1. prosince 2020
Úterní noční stream z MET uvede záznam Verdiho Aidy z 3. ledna 1985 s dirigentem Jamesem Levinem. Hlavní role tehdy zpívali Leontyne Price, Fiorenza Cossotto, James McCracken a Simon Estes.

Ostravský Svatováclavský hudební festival bude od 18:00 streamovat koncert slovenského ansámblu Lotz Trio ze Žerotínského zámku v Novém Jičíně. Na programu jsou kromě skladeb Wolfganga Amadea Mozarta též skladby slovenského Mozartova současníka Juraje Družeckého (1745 – 1819), tak současná kompozice Pustatina Marka Piačeka (* 1971).

Slovenská filharmonie bude od 19:00 hodin vysílat koncert k Roku slovenského divadla. Na programu je větší množství klavírních skladeb Franze Liszta a Edvarda Griega v podání Petera Pažického. Program doprovodí recitací Jana Oľhová.

Státní opera Banská Bystrica uvede v 19:00 operu Eva Josefa Bohuslava Foerstera. Představení bude též možné sledovat online.

Středa 2. prosince 2020
Dnešní stream z MET uvede Wagnerova Parsifala z 2. března 2013 v obsazení Katarina Dalayman, Jonas Kaufmann, Peter Mattei, Evgeny Nikitin a René Pape s dirigentem Danielem Gattim.

Pražský komorní orchestr bude streamovat koncert se sólistou a koncertním mistrem souboru Leošem Čepickým. Na programu zazní Sinfonia da camera F. X. Richtera, Koncert pro housle a orchestr d moll Felixe Mendellsohna-Barholdy a v závěru Čtvero ročních období Antonia Vivaldiho.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude v rámci pravidelného cyklu FOK ON streamovat program s názvem Varhany, varhaníci a varhanáři. Hosty dramaturga Martina Rudovského budou Jaroslav Tůma a Marek Vorlíček.

Zemlinsky Quartet bude od 19:30 streamovat koncert z Velkého sálu pražské Městské knihovny. Na programu zazní Kvintet pro klarinet a Smyčcový kvartet Osvaldo Golijova, Smyčcový kvartet f moll, op. 95 Ludwiga van Beethovena a Meditace na svatováclavský chorál Josefa Suka. Hostovat bude Karel Dohnal.

London Symphony Orchestra bude na Marquee.tv vysílat od 21:00 SEČ program nazvaný 2016: Bach to the future s dirigentem Thomasem Søndergårdem. Na programu je Symfonie č. 1 D dur Klasická, op. 25  Sergeje Prokofjeva, Bach Materia Anderse Hilborga, a Předehra B dur, D 470 a Symfonie č. 5 B dur, D 485 Franze Schuberta.

Curtis Institute of Music ve Philadelphii zařadil do programu další vokální recitál. Tentokrát vystoupí sopranistka Emily Medovnikov a tenorista Joseph Tancredi. Na programu zazní písně a árie Vincenza Belliniho, Michajla Ivanoviče Glinky, Richarda Strausse, Giacoma Pucciniho a řada dalších. Sólisty doprovodí klavíristé Reese Revak a Miloš Řepický.

Ansámbl The Sixteen dnes v 20:30 SEČ uvede skladby Henriho Purcella.

Čtvrtek 3. prosince 2020
V dnešním nočním streamu z MET uslyšíme Verdiho Macbetha. V představení 11. října 2014  zpívali Anna Netrebko, Joseph Calleja, Željko Lučić a René Pape s dirigentem Fabiem Luisim.

První komorní koncert Dnů Bohuslava Martinů připravilo trio
v netradičním obsazení klarinet, violoncello a klavír. Ivo Kahánek a
Petr Nouzovský spolu zahrají Martinů Sonátu č. 3. pro violoncello a
klavír
. V Brahmsově Triu a moll se k nim připojí i klarinetistka
Kateřina Soukalová. Koncert proběhne v sále bez diváků a videozáznam
bude poté k dispozici na webu Nadace Bohuslava Martinů.

Pátek 4. prosince 2020
Opera Carmen Georgese Bizeta bude dnešním programem nočního cyklu streamů  Stars in Signature Roles z MET. V záznamu z 16. ledna 2010 zpívali Barbara Frittoli, Elīna Garanča, Roberto Alagna a Teddy Tahu Rhodes s dirigentem Yannick Nézet-Séguinem.

Curtis Institute of Music ve Philadelphii zařadil do programu program smyčcového a harfového oddělení. Zazní mj. Partita č. 1 h moll BWV 1002 J. S. Bacha (Tianyou Ma – housle), dvě Fantasie G. F. Telemanna (Betrice Chen – viola), Serenáda, op. 83 Eliase Parish-Alvarse (Subin Lee – harfa) a Sonáta G dur, op. 27/5 Eugena Ysaÿe (Josephin Chung – housle).

Philharmonie de Paris bude streamovat koncert Orchestre Radio France s dirigentem Myung-Wung Chungem a sólistkou Marhou Algerich. Zazní Třetí klavírní koncert a všechny tři suity z baletu Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva.

Sobota 5. prosince 2020
Sobotní noční stream z MET bude přenášet operu Ariadna na Naxosu Richarda Strausse. V hlavních rolích uslyšíme Jessye Norman, Kathleen Battle, Tatiana Troyanos a James Kinga pod taktovkou Jamese Levina. Záznam byl pořízen 12. března 1988.

Svatováclavský hudební festival bude v 18:00 streamovat program nazvaný Haydn / Rejcha: Klasicistní skvosty. Na programu vystoupí Bennewitzovo kvarteto a klarinetista Igor Františák. Zazní Smyčcový kvartet G dur, op. 17/5 a Smyčcový kvartet Es dur „Žert“, op. 33/2 Josepha Haydna a Kvintet pro klarinet a smyčce B dur, op. 89 Antonína Rejchy.

London Symphony Orchestra dnes v 21:00 uvede na Marquee.tv program 2017: Gavryluk plays Prokofiev se sólistou Alexanderem Gavrylukem a dirigentem Thomasem Søndergårdem. Na programu je Náhrobek Couperinův Maurice Ravela, Symfonie č. 6 C dur D589 Franze Schuberta, Evening Land Benta Sørensena a na závěr Koncert pro klavír  a orchestr č. 3 Sergeje Prokofjeva.

K blížícímu se 130. výročí narození Bohuslava Martinů (8. prosince 1890 – 28. srpna 1959) ČT Art odvysílá večer věnovaný skladateli. Od 20:15 bude vysílán dokument Bohuslav Martinů a Amerika, kde skladatel působil mezi lety 1941 až 1956. Připravili A. Březina, M. Čvorsjuk a J. Nekvasil.

Následovat bude v 21:10 koncert České filharmonie s dirigentem Semjonem Byčkovem nazvaný Pocta Bohuslavu Martinů. Bude uveden Koncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány (H 271) a Koncert pro dva klavíry a orchestr (H 292) se sólistkami Katiou a Marielle Labèque.

V 22:05 bude odvysíláno televizní zpracování jednoaktovky Čím lidé žijí Bohuslava Martinů.

Neděle 6. prosince 2020
Cyklus nočních streamů z MET nazvaný  Stars in Signature Roles završí Tosca Giacoma Pucciniho z 19. prosince 1978. Tehdy zpívali Shirley Verrett, Luciano Pavarotti a Cornell MacNeil s dirigentem Jamesem Conlonem.

Česká filharmonie v mimořádném koncertu připomene 250. výročí narozeni Ludwiga van Beethovena. Se sólistou Rudolfem Buchbinderem a dirigentem Manfredem Honeckem zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll K 466 Wolfganga Amadea Mozarta, dále zazní výběr ze suit ke scénické hudbě Peer Gynt Edvarda Hagerupa Griega. Koncert zakončí Symfonie č. 1 C dur, op. 21 od samotného jubilanta. Koncert od 20:15 bude živě přenášet ČT Art.

Deutsche Symphonie Orchester Berlin v 20:04 začne streamovat koncert s violoncellistou Kianem Soltanim a dirigentkou Marií Jacquot. Zazní Koncert pro violoncello a orchestr a moll Roberta Schumanna a Symfonie f moll pro velký orchestr Richarda Strausse.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments