Zemřel autor libreta Bernsteinovy West Side Story

Americký režisér, dramatik, scénárista a producent Arthur Laurents zemřel v New Yorku ve věku třiadevadesáti let. Dnes to oznámil jeho agent.


Arthur Laurents (14.7.1917 – 5.5.2011) má za sebou obrovskou kariéru u divadla, v rozhlase, v Hollywoodu a na Brodwayi, jejíž jen pouhý výčet je neuvěřitelně obsáhlý a už sám o sobě ohromující. Rozhodně největším Laurentsovým odkazem ale je – vedle scénáře k filmu Takoví jsme byli z roku 1973 s Barbrou Streisandovou a Robertem Redfordem – slavná West Side Story. Muzikál s hudbou Leonarda Bernsteina, Laurentsovým libretem a texty Stephena Sondheima je prakticky již od své premiéry v září 1957 ve Winter Garden Theater na newyorské Broadwayi až do dnešních dnů považován za jeden z vrcholů ve svém žánru. Příběh, inspirovaný Shakespearovým Romeem a Julií se hraje na jevištích celého světa, v roce 1961 se dočkal svého neméně úspěšného filmového zpracování. Dominantními složkami tohoto na svou dobu převratného díla jsou především nesmírně působivé libreto, dynamika, údernost a v neposlední řadě pochopitelně i nesmrtelná hudba, z nichž řada čísel – především Somewhere, Maria, Tonight a America – velmi rychle zlidověla.

Z obrovského odkazu Arthura Laurentse připomeňme ještě alespoň slavný muzikál Gypsy a také jeho úspěšnou spolupráci s režisérem Alfredem Hitchcockem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky