Zemřel brněnský tanečník Jiří Nermut. Den před oslavou jubilea, kterou mu chystalo divadlo

Právě dnes, 8. března, to je úctyhodných pětadevadesát let, co se narodil Jiří Nermut, jedna z nejvýznamnějších osobností českého baletního umění dvacátého století. Sólista, choreograf a posléze i šéf Baletu Národního divadla v Brně, mimořádná osobnost českého tanečního umění. Vedení brněnského Baletu chystalo oslavu na počest jubilanta, leč osud tomu chtěl, že díkuvzdání se muselo změnit na smuteční rozloučení. Jiří Nermut nás nečekaně opustil včera, 7. března 2018, tedy pouhý den před svými půlkulatými narozeninami.
Jiří Nermut (zdroj archiv ND Brno)

O Jiřím Nermutovi lze bez jakékoli nadsázky říci, že tanečnímu umění a baletu zasvětil celý svůj život. Všemu se věnoval s plným nasazením. Balet byl jeho láskou a životním posláním. Vedle toho se ale intenzivně věnoval též studiu hudby na varhanickém a dramatickém oddělení brněnské konzervatoře. A na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity studoval francouzštinu a tělesnou výchovu. Snaha o dokonalý perfekcionalismus a příkladná životospráva byly faktory, které provázely Jiřího Nermuta po celý jeho život a výrazně ovlivnily jeho úspěšnou uměleckou kariéru.

Jiří Nermut se po návratu mistra Ivo Váni Psoty z amerického kontinentu v roce 1947 stal jedním z pilířů jeho vynikajícího souboru. Byl skvělým interpretem lyrických a milovnických partií rolí typu Prince v Čajkovského Labutím jezeře.

P. I. Čajkovskij: Labutí jezero – Jiří Nermut (Princ), Věra Avratová (Odetta) – ND Brno 1955 (foto archiv ND Brno)

Pamětníci dodnes vzpomínají na jeho výrazově dokonalé sólo Modrého ptáka v poslední Psotově inscenaci, kterou byla Čajkovského Spící krasavice.

Po Psotově smrti se Jiří Nermut začal uplatňovat jako choreograf. Byl autorem nového nastudování Prokofjevova Romea a Julie, v němž tančil roli Romea. V letech 195561 byl šéfem brněnského baletního souboru. S velkým úspěchem se setkala jeho inscenace Asafjevova baletu Plameny Paříže z roku 1956, s níž brněnský baletní soubor hostoval ve Francii.

Jiří Nermut se zasloužil o prosazování původních novinek. Do historie českého baletu se vepsal nastudováním premiéry původního českého baletu Don Quijote skladatele Jaroslava Doubravy. Připomínám si jeho skvělé inscenace Bartókova baletu Podivuhodný mandarín a Brittenova Prince ze země pagod, v nichž byl i vynikajícím představitelem titulních rolí. Pamětníci dodnes vzpomínají na jeho představení baletů Vítězslava Nováka Nikotina a Signorina Gioventù.

Jiří Nermut (zdroj archiv ND Brno)

Řadu let působil Jiří Nermut úspěšně v zahraničí, v rakouském Klagenfurtu či ve francouzském Nantes. Po návratu do Brna byl úspěšným tanečním pedagogem. Po odchodu z divadla se řadu let až do roku 2011 úspěšně věnoval výuce moderního tance.

Za jeho mimořádné zásluhy mu byla v roce 2005 po právu udělena Cena Thálie za mimořádný přínos českému tanečnímu umění.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat