Zemřel český skladatel Hanuš Bartoň

30. července 2023 zemřel český hudební skladatel, klavírista a pedagog Hanuš Bartoň. Pohřeb se bude konat rotundě sv. Petra a Pavla na Budči v sobotu 5. srpna 2023.
Hanuš Bartoň (zdroj Ladíme D-dur)
Hanuš Bartoň (zdroj Ladíme D-dur)

Hanuš Bartoň se narodil 16. května 1960 v Praze. Hru na klavír studoval od patnácti let na Pražské konzervatoři u Emila Leichnera, skladbu u Ilji Hurníka. Poté pokračoval ve studiu na AMU u Jana Panenky (klavír), Jiřího Pauera (skladba) a Svatopluka Havelky. Absolvoval mnoho kurzů a stáží v zahraničí, například u Franka Donatoniho.

Od roku 2010 byl vedoucím katedry skladby na HAMU. Přednášel rovněž v zahraničí (Univerzita umění v Astaně nebo Conservatorio G. Nicolini Piacenza v Itálii). Převážná část jeho tvorby je věnována instrumentální tvorbě, je autorem také několika hudebně dramatických děl, vokálních skladeb a cyklů. Věnoval se také elektroakustické hudbě. Ve své tvorbě se snažil o organické propojení protichůdných stylových a žánrových východisek do uceleného kompozičního tvaru. Je autorem scénické hudby k více než dvaceti divadelním představením.

Na svých klavírních koncertech uváděl nejen skladby současných domácích a zahraničních autorů, ale věnoval se i interpretaci děl starých českých mistrů, zejména klavírních skladeb Jana Ladislava Dusíka. Se svou ženou Janou Macharáčkovou tvořil Dusíkovo klavírní duo. Spolupracoval s komorními soubory Ars cameralis a MoEns.

Hanuš Bartoň zemřel 30. července 2023 po dlouhé a zákeřné nemoci.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments