Zemřel Claudio Abbado

Po dlouhé nemoci dnes v Bologni zemřel světoznámý italský dirigent a dlouholetý umělecký ředitel milánské opery La Scala Claudio Abbado. Bylo mu osmdesát let. Informovala o tom italská média. Abbado během své dlouhé hudební kariéry řídil nejslavnější světová tělesa včetně Vídeňské a Berlínské filharmonie, kterou vedl po smrti legendárního Herberta von Karajana. Několikrát vystupoval i v České republice.Propagátor klasické i současné hudby Abbado si uznání vydobyl svým citlivým přístupem, čistým a originálním provedením i velkou imaginací. Světová auditoria mnohokrát oslnil objevným přednesem hudebních velikánů, například Mozarta, Beethovena, Brahmse, Mahlera, Mendelssohna, Schuberta či Ravela, na repertoár se ale nezdráhal zařadit i autory dvacátého století včetně Albana Berga či svého přítele Luigiho Nona.Syn houslového pedagoga se narodil v roce 1933. Studoval klavír a skladbu v Miláně a dirigování ve Vídni u Hanse Swarowského. Mezinárodní kariéru odstartovalo jeho vítězství v newyorské soutěži o cenu Dimitriose Mitropoulose v roce 1963.

Od konce šedesátých let do roku 1986 byl Abbado uměleckým ředitelem proslulé milánské opery La Scala. Na počátku sedmdesátých let si rovněž stoupl za dirigentský pult Vídeňské filharmonie, kterou později vyměnil za orchestr Státní opery ve Vídni. V čele Berlínských filharmoniků pak stál od roku 1989 do roku 2002.Claudio Abbado byl loni v srpnu italským prezidentem Giorgiem Napolitanem jmenován doživotním senátorem, krátce nato se ale zcela stáhl z veřejného života a bojoval s nemocí.

Foto archiv

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (4) “Zemřel Claudio Abbado

 1. Čest památce tohoto velkého dirigenta, jednoho z posledních velikánů, největšího poválečného italského dirigenta, který úžasně dirigoval operu i koncerty! Naštěstí po něm zůstávají desítky vynikajích nahrávek na CD i DVD, a to širokého repertoáru operního i koncertního. Mimořádné jsou jeho nahrávky Verdiho oper Macbeth, Simon Boccanegra a Don Carlos (první kompletní nahrávka francouzské verze), Bizetovy Carmen, Wagnerova Lohengrina (bohužel jediná kompetní Wagnerova opera, kterou Abbado nahrál), Bergova Vojcka či Mussorgského oper Boris Godunov a Chovanština a řady Rossiniho oper, dále symfonií Beethovena, Brahmse či Mahlera, Verdiho Requiem a mnoha dalších děl. Bohužel jsem ho nikdy neviděl dirigovat naživo, ale i z jeho nahrávek je cítit něco mimořádného, co se nedá vyjádřit a popsat, jakási energie a fluidum, které mají jen ti největší dirigenti, mezi něž Abbado bezpochyby patří…

 2. Mimochodem, krásná slova napsal k odchodu Claudia Abbada jeho následovník na postu šéfa Berlínských filharmoniků, Sir Simon Rattle. Píše i o tom, jak mu Abbado říkal, že mu hudba zachránila život, když poprvé onemocněl před více než 10 lety a opouštěl (2002) Berlín a myslel si, že brzy umře. Ale bylo mu dopřáno ještě 10 let života a práce a jeho kreace získaly i něco navíc…
  Zde zmíněný text z webu Berlínské filharmonie:
  Sir Simon Rattle pays tribute to the colleague: “We have lost a great musician and a very generous man. Ten years ago we all wondered whether he would survive the illness which has now claimed him, but instead, he, and we as musicians and public, could enjoy an extraordinary Indian Summer, in which all the facets of his art came together in an unforgettable way.
  He said to me a few years ago, ‘Simon, my illness was terrible, but the results have not been all bad: I feel that somehow I hear from the inside of my body, as if the loss of my stomach gave me internal ears. I cannot express how wonderful that feels. And I still feel that music saved my life in that time!’
  Always a great conductor, his performances in these last years were transcendent, and we all feel privileged to have witnessed them. Personally, he was always immensely kind and generous to me, from my earliest days as a conductor, and we kept warm and funny contact together even up to last Friday. He remains deep in my heart and memory.”

 3. Communion in art, by Claudio Abbado.
  In August 2010 Claudio Abbado performed Mahler’s Ninth Symphony with his “orchestra of soloists” – the Lucerne Festival Orchestra founded in 2003 and made up of some of the greatest players. This performance of the composer’s last symphony was a high point in their successful Mahler cycle.

  Do 31.1.2014 bezplatne dostupné na medici.tv:

Napsat komentář