Zemřel dirigent a sbormistr Bohumil Kulínský

Dnes kolem čtvrté hodiny odpolední byl nalezen sbormistr a dirigent Bohumil Kulínský mrtvý ve svém bytě v Jungmannově ulici v Praze.
Bohumil Kulínský (foto Stanislav Krupař)

Kontroverzní dirigent měl v posledních letech údajně potíže s alkoholem. Policie zatím jeho smrt eviduje jako náhlé úmrtí.

Narodil se 5. května 1959 v Praze. Vystudoval dirigování na Pražské konzervatoři a Janáčkově akademii múzických umění. Sbormistrovství se věnoval od svých 16 let v dětském sboru Bambini di Praga, založeném jeho rodiči, který vedl celkem 27 let. Od roku 1984 spolupracoval s orchestrem FOK, kde mimo jiné provedl s velkým ohlasem Stravinského Svěcení jara. V roce 1986 se stal stálým dirigentem Komorní filharmonie Pardubice, kde v sezóně 1989/90 působil jako šéfdirigent.  V letech 1997-2002 byl šéfdirigentem opery Národního divadla. Hostoval u Tokio Philharmonic Orchestra, Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu a České filharmonie.

V lednu 2009 byl odsouzen na 5 a půl roku vězení pro zneužívání nezletilých členek sboru Bambini di Praga. V červnu 2011 byl podmínečně propuštěn. O jeho kontrovezní minulosti natočil zpěvák David Koller klip s názvem Nic není nastálo.

V poslední době pracoval jako asistent kamery Olgy Špátové a v loňském roce byl angažován jako dramaturg adventních koncertů České televize.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky