Zemřel dirigent a sbormistr Bohumil Kulínský

Dnes kolem čtvrté hodiny odpolední byl nalezen sbormistr a dirigent Bohumil Kulínský mrtvý ve svém bytě v Jungmannově ulici v Praze.
Bohumil Kulínský (foto Stanislav Krupař)

Kontroverzní dirigent měl v posledních letech údajně potíže s alkoholem. Policie zatím jeho smrt eviduje jako náhlé úmrtí.

Narodil se 5. května 1959 v Praze. Vystudoval dirigování na Pražské konzervatoři a Janáčkově akademii múzických umění. Sbormistrovství se věnoval od svých 16 let v dětském sboru Bambini di Praga, založeném jeho rodiči, který vedl celkem 27 let. Od roku 1984 spolupracoval s orchestrem FOK, kde mimo jiné provedl s velkým ohlasem Stravinského Svěcení jara. V roce 1986 se stal stálým dirigentem Komorní filharmonie Pardubice, kde v sezóně 1989/90 působil jako šéfdirigent.  V letech 1997-2002 byl šéfdirigentem opery Národního divadla. Hostoval u Tokio Philharmonic Orchestra, Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu a České filharmonie.

V lednu 2009 byl odsouzen na 5 a půl roku vězení pro zneužívání nezletilých členek sboru Bambini di Praga. V červnu 2011 byl podmínečně propuštěn. O jeho kontrovezní minulosti natočil zpěvák David Koller klip s názvem Nic není nastálo.

V poslední době pracoval jako asistent kamery Olgy Špátové a v loňském roce byl angažován jako dramaturg adventních koncertů České televize.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na