Zemřel dirigent, sbormistr, vokalista, skladatel a aranžér Jiří Linha

Ve věku jednadevadesáti let dnes ráno zemřel dirigent, sbormistr, vokalista, skladatel a aranžér Jiří Linha, umělecký šéf souboru Linha Singers. Soubor založil v roce 1964 a ještě ve svých devadesáti letech stále pracoval, komponoval a koncertoval. O úmrtí informovala manažerka Linha Singers Marta Marinová.
Jiří Linha (zdroj Marta Marinová)
Jiří Linha (zdroj Marta Marinová)

Pro soubor Linha Singers napsal na tři stovky partitur, také řadu děl pro soubor a rozličná obsazení od smyčového kvarteta po symfonický orchestr. Kromě vlastních skladeb se věnoval se souborem vokálním transkripcím instrumentálních děl světových i našich mistrů.

Jiří Linha své hudební vzdělání začal v šesti letech hrou na housle. O rok později byl přijat jako sopranista do Kühnova dětského sboru a koncem války přešel jako barytonista do Českého pěveckého sboru, řízeného rovněž Janem Kühnem. Po maturitě v roce 1948 pokračoval ve studiích na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, odkud odešel v roce 1953 s diplomem středoškolského profesora hudby. Ve stejném roce přijal místo barytonisty ve sboru Čs. státního souboru písní a tanců, kde již po roce začal pracovat jako sbormistr a druhý dirigent a kde se záhy uplatnil také jako úspěšný komponista. V roce 1961 odešel do Uměleckého souboru ministerstva vnitra (USMV), kde představil veřejnosti svůj první vokální kvintet.

Vokálně instrumentální soubor Linha Singers založil Linha v roce 1964. Po začátcích, kdy soubor působil jako doprovodný ansámbl tehdy nastupujících sólistů, jako byli například Karel Gott, Marta Kubišová a Waldemar Matuška, se začal orientovat na samostatné podání černošských spirituálů, country, muzikálových písní, šansonů i tanečních skladeb. Skupina se rozrostla o instrumentální část a vydala se na cestu originální interpretace starých mistrů ve vlastních vokálních transkripcích z pera Linhy.
Ve stylu se Linha inspiroval původně francouzskou vokální skupinou virtuózních vokalistů Les Swingle Singers. Charakteristická byla především interpretace původně instrumentálních děl beze slov s použitím rytmizačnich slabik a velmi kultivovaný mikrofonní zpěv.

Souborem prošli četní zpěváci a instrumentalisté, mimo jiné sopranistka Věra Tichá, Milan Zelenka, Lubomír Brabec, Emil Viklický, František Uhlíř a Josef Vejvoda. Pohostinsky s ním spolupracovali  i přední instrumentalisté a soubory, například trumpetisté Miroslav Kejmar, Vladislav Kozderka, houslisté Josef Suk, Ernst Kovacic, pianista Pavel Větrovec, Pražský komorní orchestr a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.

Na konci 90. let se soubor stal neziskovou obecně prospěšnou společností. V redukovaném obsazení studoval nový repertoár, natáčel zvukové snímky a veřejně vystupoval. Jeho repertoár tvoří především vokální přepisy hudby 17. až 19. století a řada skladeb soudobých autorů.
Za svou existenci soubor vydal 13 LP desek a 6 CD.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments