Sledujte záznam opery Ptáci z L’Opéra national du Rhin ve Štrasburku

Díky spolupráci Opery PLUS a evropské kulturní stanice ARTE můžete sledovat záznam opery Ptáci Waltera Braunfelse z L'Opéra national du Rhin ve Štrasburku. Záznam představení zůstává dále přístupný na této stránce.

Ptáci nejsou ani dokumentárním filmem o našich opeřených přátelích, ani remakem Hitchcockovy hororové klasiky. Jde o operní adaptaci Aristofanovy starořecké komedie a klíčové dílo německého skladatele Waltera Braunfelse.

Pozdně romantická opera Ptáci (Die Vögel) má na první pohled všechny potřebné ingredience zábavného dobrodružného příběhu. Pak ale příběh nabere nečekaně vážný směr v podobě několika okatých narážek na první světovou válku. Nová inscenace ve štrasburské Opéra national du Rhin je francouzskou premiérou díla.

Braunfels tvořil většinu svých skladeb na počátku dvacátého století, v době, kdy pozdní romantismus a impresionismus narážely na nové hudební teorie, neoklasicismus a další nové proudy. Sám sebe považoval za příslušníka linie straussovských pozdních romantiků. Protože byl žid, stala se jeho díla během Třetí říše obětí nacistické cenzury a na dlouhou dobu byla téměř zapomenuta.

Děj se točí kolem dvou přátel, Hoffeguta a Ratefreunda, kteří se vydávají hledat nová dobrodružství do říše ptáků. Hoffegut se nechá svést zpěvem slavíka, zatímco Ratefreund podlehne lidské chamtivosti a přemluví dudka, krále ptáků, aby postavil nové velkolepé město na obloze. To má zabránit tomu, aby se k bohům dostal kouř z lidských obětních darů, a cílem je vyhladovět bohy, aby se podřídili ptákům. Ptačí snaha o získání moci však nedopadne podle plánu. Bohové jsou tak rozzuření, že ptákům vyhlásí válku.

Děj opery odráží politickou situaci v letech 1913–1919, kdy byla napsána. Válka mezi ptáky a bohy je přímým důsledkem Ratefreundových nároků na moc a válka na jevišti odráží dění v zákopech.

Opéra national du Rhin vzdává Ptákům hold tím, že uvádí dílo vůbec poprvé ve Francii, a to více než sto let po jeho mnichovské premiéře. Inscenace je dílem amerického režiséra Teda Huffmana, který má se zřídka uváděnými díly značné zkušenosti. Dirigovat bude mladý uzbecký dirigent Aziz Šochakimov, který v roce 2021 převzal funkci hudebního a uměleckého ředitele Štrasburské filharmonie.

Walter Braunfels: Ptáci
L‘Opéra national du Rhin
Záznam z 27. ledna 2022

Režie: Ted Huffman
Choreografie: Pim Veulings
Scénografie: Andrew Lieberman
Kostýmy: Doey Lüthi
Osvětlení: Bernd Purkrabek

Účinkující:
Marie-Ève Munger (Slavík)
Tuomas Katajala (Hoffegut)
Cody Quattlebaum (Ratefreund)
Josef Wagner (Prométheus)
Christoph Pohl (Dudek)
Julie Goussot (Vrána)
Antoin Herrera-López Kessel (Orel)

Orchestr: Orchestre philharmonique de Strasbourg
Sbor: Chœur de l’Opéra national du Rhin
Sbormistr: Alessandro Zuppardo
Dirigent: Aziz Shokhakimov

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments