Zemřel František Xaver Thuri, poslední barokní skladatel

Ve věku 79 let zemřel 22.4. 2019 hudební skladatel František Xaver Thuri. Thuri byl přezdíván "posledním žijícím barokním skladatelem", komponoval totiž hlavně ve stylu hudby 17. a 18. století. Napsal desítky samostatných skladeb a složil i dvě opery. Skladatel by se příští týden dožil osmdesátin.
František Xaver Thuri (1939-2019) (foto: archiv)

Kromě komponování byl Thuri také uznávaným cembalistou, varhaníkem, hobojistou, muzikologem a pedagogem, který vychoval řadu vynikajících hudebníků. Byl velkým znalcem barokní a klasicistní hudby. Jeho velkým vzorem byl Jan Dismas Zelenka (1679-1745)

Absolvent pražské konzervatoře (varhany) a brněnské JAMU (hoboj) hrál jako hobojista v Československém rozhlase, působil i v Pražském komorním orchestru. Od roku 1965 byl uměleckým šéfem komorního souboru Čeští madrigalisté, který dirigoval a doprovázel na varhany nebo cembalo. Působil jako profesor hoboje na pražské konzervatoři.

Profilové CD F. X. Thuriho (vydal Maximum Hannig)

Jeho rozsáhlá kompoziční činnost zasahuje do sféry duchovní i světské hudby. Z duchovní hudby jsou to například Requiem c-moll, Stabat Mater nebo kantáty k několika svatým, ze světské hudby jsou to koncerty pro hoboj a orchestr nebo varhany a orchestr a známá je jeho Vodní hudba pro Český Krumlov, kterou napsal přímo pro krumlovský festival, který se v tomto městě koná. Na této kantátě k poctě čtyř šlechtických rodů se podílela řada dalších významných umělců, světovou premiéru měla na festivalu v roce 1996.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat