Zemřel houslista Adolf Sýkora

Zemřel houslista Adolf Sýkora, poslední žijící člen legendární sestavy Janáčkova kvarteta. Bylo mu 92 let. O jeho smrti informoval současný violista kvarteta Jan Řezníček, podle kterého Sýkora zemřel dnes v Brně v rodinném kruhu. Na Sýkoru vzpomíná jako na skvělého profesionála i vlídného člověka, jenž se o činnost kvarteta zajímal prakticky do posledních dní.
Adolf Sýkora (zdroj Janáčkovo kvarteto)
Adolf Sýkora (zdroj Janáčkovo kvarteto)

Adolf Sýkora se narodil 5. května 1931 v Brně. JAMU absolvoval v houslové třídě prof. Františka Kudláčka. Členem Janáčkova kvarteta byl v letech 1952 až 1993. Už v roce 1955 kvarteto ve složení Jiří Trávníček, Adolf Sýkora, Jiří Kratochvíl a Karel Krafka podniklo první zahraniční turné. Postupně pak procestovalo více než 50 zemí.

Sýkora působil také jako pedagog, od roku 1963 do roku 2010 byl profesorem houslí a komorní hudby na HF JAMU v Brně. Mezi jeho žáky patří koncertní mistři Filharmonie Brno Pavel Wallinger a Marie Gajdošová, primárius Kubínova kvarteta Luděk Cap a další.

Na JAMU během svého působení formoval také celou řadu komorních souborů, např. Kvarteto města Brna, Kynclovo kvarteto, Trávníčkovo kvarteto, Graffovo kvarteto, Korngold Quartet ad. Pedagogicky rovněž působil na mistrovských interpretačních kurzech v Německu, Rakousku, Holandsku, Anglii , USA a Kanadě. Byl členem porot mnoha mezinárodních interpretačních soutěží.

V roce 2007 knižní vzpomínky. Uvedl v nich, že jméno skladatele Janáčka nebylo v Brně v polovině 20. století zdaleka tak známé a uznávané jako nyní. “Tenkrát bylo ještě daleko k tomu, aby si na piedestalu, na němž stáli Smetana a Dvořák, hudební veřejnost představila Janáčka. Jeho hudba teprve hledala cestu ke svým posluchačům,” uvedl Sýkora.

Adolf Sýkora zemřel dne 19. září 2023 v rodinném kruhu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments