LVHF 2023: České i světové premiéry, mladé hvězdy a mezinárodní publikum

Na jižní Moravu se obrací pozornost světa klasické hudby. Na přelomu září a října sem během 14 dní zavítají mladí hudebníci z několika zemí, které spojuje silný dramaturgický profil: věk do 25 let, úspěch na mezinárodních soutěžích nebo koncertních pódiích a účast na 8. ročníku Lednicko-valtického hudebního festivalu.
Zámek Valtice (foto Pavel Kristian jr.)
Zámek Valtice (foto Pavel Kristian jr.)

„Podzimní festivalová sezona je tu a s ní i řada premiér národního i světového významu”, říká Jiří Partyka, zakladatel, ředitel a umělecký šéf Lednicko-valtického hudebního festivalu (LVHF). Letošní dramaturgii postavil na umělecké symbióze mladých talentovaných interpretů a hudebníků či známých orchestrů.

Celý festival je koncipován tak, aby lidé mohli navštívit nejen večerní koncerty, ale také přednášky, výstavy, edukace nebo masterclass pod vedením Václava Hudečka. Všechny aktivity se uskuteční od 23. září do 7. října 2023 v lokacích Lednicko-valtického areálu, jehož skvosty jsou dílem a dědictvím Lichtenštejnského šlechtického rodu. Jeden z koncertů se i proto koná v Praze, v Lichtenštejnském paláci na Malé Straně. 

Indi Stivín (zdroj Indi Stivín)
Indi Stivín (zdroj Indi Stivín)

„Letošní dramaturgie je pro diváka rozhodně svěží, v programu se vyjímají hned čtyři hudební premiéry,” představuje Jiří Partyka detailněji, na co se při výběru koncertu může divák zaměřit. V české premiéře zazní na 2. koncertu LVHF například Koncert h moll č. 3 pro kontrabas a orchestr valtického rodáka Johanna Matthiase Spergera. Na jeho počest pak vytvořil mladý kontrabasista Indi Stivín vlastní kompozici Valtická fantazie, jež je napsaná speciálně pro festival. „Půjde tak o světovou premiéru, společně s dalšími dvěma skladbami od Johanna Christiana Bacha a Leopolda Hofmanna,” upozorňuje Partyka. Doplňuje, že na téma života J. M. Spergera si na 24. září připravil přednášku moderátor festivalu Jiří Vejvoda.

Nyní, několik dní před slavnostním zahájením v jízdárně zámku Valtice, je zřejmé, že většinu koncertů zhlédne mezinárodní publikum. To má velký zájem o festivalové zahájení, kdy v sobotu 23. září vystupuje na společném pódiu houslista a vítěz Eurovision Young Musicians 2022 Daniel Matejča a Filharmonie Brno. Vystoupení brněnského tělesa je samo o sobě další premiérou na LVHF 2023, která se odehraje pod taktovkou Tomáše Netopila. Ze zahraničních umělců se můžeme těšit na vystoupení houslistky Michelle Stern (USA), klavíristy Maxima Lando (USA) i dvou ukrajinských pěvců – sopranistky Darii Kolisan a barytonisty Yuriie Strakhova. Jejich koncerty jsou v ambientním duchu v nádherných lokacích Zámečku Pohansko a v jízdárně zámku Lednice.

Daniel Matejča (zdroj Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, foto Tomas Krist)
Daniel Matejča (zdroj Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, foto Tomas Krist)

„Pozvání na LVHF letos přijaly i další orchestry a sbory. V následujících dnech se na Lednicko-valtickém hudebním festivalu představí PKF – Prague Philharmonie, Barocco sempre giovane, Wranitzky Kapelle, chlapecký sbor Boni Pueri a Orquestrina Baborak,” jmenuje Partyka festivalové obsazení s tím, že společně s nimi vystupují klavírista Matěj Novák, kontrabasista Indi Stivín nebo hobojistka Tereza Tourková.

Závěrečný galakoncert bude nepsanou poctou lesnímu rohu, nástroji, který se vyvinul z loveckých nástrojů používaných pro hraní loveckých fanfár, což se k ambientu Lednicko-valtického areálu skvěle hodí. „Po boku Radka Baboráka vystoupí v jízdárně zámku Lednice jeho student, nadaný norský hráč na lesní roh Yngve Abelvik. Společně s Orquestrina Baborak uvedou nejen skladby G. Telemanna, J. S. Bacha či L. van Beethovena, ale především uvedou v nový háv dílo hlavního představitele argentinského tanga Astora Piazzolly,” upozorňuje Partyka.

Tereza Tourková (zdroj Tereza Tourková)
Tereza Tourková (zdroj Tereza Tourková)

Festival má na programu i vzdělávání a prostor pro děti a juniory. Například ve středu 4. říjnase uskutečníspeciální masterclass vedený houslistou Václavem Hudečkem.

Dále organizátoři připravili pro žáky ZŠ Valtice a ZŠ Lednice edukační koncert v podobě dětské opery Psí svět. Tento unikátní projekt, který vznikl na půdě ZUŠ Veveří v Brně, dává žákům možnost uplatnit své dovednosti v přímé mezioborové spolupráci s profesionálními divadelníky a hudebníky z Ensemblu Opera Diversa.

Vstupenky na jednotlivé koncerty lze zakoupit online na stránkách festivalu nebo v síti GoOut a v prodejních místech LVHF v Brně, Břeclavi, Lednici, Mikulově, Valticích, Plzni, Praze a Ostravě. Rezervovat je lze také e-mailem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments