Zemřel klavírista a pedagog Rudolf Bernatík

V sobotu 23. března 2024 zemřel uznávaný klavírista a špičkový hudební pedagog Rudolf Bernatík.
Rudolf Bernatík (zdroj Český rozhlas, foto František Tichý)
Rudolf Bernatík (zdroj Český rozhlas, foto František Tichý)

Rudolf Bernatík se narodil 6. března 1937 v Šumbarku. Hru na klavír studoval u Josefa Kysely na Vyšší hudebně-pedagogické škole v Ostravě a poté u Františka Raucha na AMU v Praze.

Na mezinárodní klavírní soutěži v Moskvě v roce 1957 získal třetí cenu a titul laureáta, v roce 1960 se zúčastnil Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina ve Varšavě, kde postoupil do druhého kola.

V letech 1963–1966 vyučoval na Státní konzervatoři a poté na Pedagogické fakultě v Ostravě (1966–1991). V letech 1991–1997 působil jako děkan Pedagogické fakulty Ostravské univerzity a také vyučoval hru na klavír na Umělecko-pedagogické katedře Pedagogické fakulty Ostravské univerzity.

Od roku 2001 byl ředitelem Institutu pro umělecká studia Ostravské univerzity (dříve Umělecko-pedagogická katedra), kde působil jako profesor hry na klavír. Mezi jeho žáky patřili například Lukáš Vondráček, Lukáš Michel, Kateřina Pirochová či Jakub Hypš. Pravidelně byl zván jako porotce do mezinárodních klavírních soutěží.

Založil komorní soubor Ostravští sólisté (od roku 1969 Musici moravienses). Od roku 1961 spolupracoval jako sólista s Janáčkovou filharmonií Ostrava.

Vystoupil na mnoha sólových a komorních koncertech u nás i v zahraničí (Německo, Bulharsko, Itálie, Rusko, Holandsko, Norsko, Švédsko, Rakousko, Polsko, Maďarsko, Argentina, Japonsko). Natočil přes 150 nahrávek pro Český rozhlas i zahraniční rozhlasy (Německo, Švédsko, Holandsko, Norsko), mezi jinými šest klavírních koncertů, osm klavírních sonát, pět klavírních cyklů a dvanáct trií a kvartetů s ansámblem Musici moravienses. Premiéroval mnohá díla českých autorů (Klement Slavický, Jaromír Podešva, Čestmír Gregor, Luboš Fišer).

Jeho repertoár zahrnoval díla Bohuslava Martinů, Franze Liszta, Bély Bartóka, Sergeje Rachmaninova, Fryderyka Chopina, Ludvíka van Beethovena či mnoha dalších.

V roce 1984 obdržel Cenu Svazu českých skladatelů a koncertních umělců za interpretaci české komorní hudby.

Rudolf Bernatík zemřel 23. března 2024 ve věku 87 let ve večerních hodinách v Ostravě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments