Zemřel Miloš Veselý, legenda české školy bicích nástrojů

Ve věku nedožitých 85 let zemřel ve středu 18. března 2020 legendární pedagog a hráč na bicí nástroje Miloš Veselý, narozený 20. května 1935 v Praze.
Miloš Veselý (archiv autora)

Státní konzervatoř v Praze absolvoval v roce 1958 u prof. Emila Špačka, zakladatele oddělení bicích nástrojů na Pražské konzervatoři. Již během studia účinkoval v různých orchestrech, například ve Studiovém orchestru Richarda Adama. Po absolutoriu hrál v orchestrech Jana Devery, v kapele Jazz Outsiders, v Triu Karla Růžičky, s Jiřím Mrázem, v Triu Míši Poláka. Byl členem divadel Rokoko, Semafor a Hudebního divadla v Karlíně. Od roku 1974 hrál Symfonickém orchestru Československého (nyní Českého) rozhlasu v Praze.

Téměř současně začal vyučovat na Lidové škole umění, nejprve v Nuslích, později na Žižkově. Svoji pedagogickou kariéru na Pražské konzervatoři zahájil v roce 1980 a výuce hry na bicí nástroje se zde věnoval 22 let. Svým působením výrazně ovlivnil kvalitu a úroveň výuky hry na soupravu bicích nástrojů. Je autorem mnoha škol, které jsou ojedinělé souhrami tympánů a velkých bicích, stejně jako etudami napsanými na bázi konkrétních orchestrálních partů. Po odchodu do důchodu učil na své soukromé škole až do roku 2019.

Výuka hry profesora Veselého nebyla o nesystematickém přehrávání not a škol, byť mnohdy napsaných velmi dobrými a slavnými hráči, ale tvořila skutečně promyšlený systém výuky. Pozoruhodné bylo, že obvykle šlo o jednoduchý a přehledný notový zápis, který se dá hrát mnoha různými způsoby. Kromě obrovského množství existujících variací tak vznikají stále nové. Veselého systém není uzavřen a je pro další generace stále živý,“ říká Pavel Razím, vedoucí oddělení bicích nástrojů Pražské konzervatoře.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na