Zemřel Monty Norman, autor znělky Jamese Bonda

Ve věku 94 let dnes zemřel po krátké nemoci britský skladatel Monty Norman, autor znělky, která doprovázela Jamese Bonda. Informace o úmrtí se objevila na Normanově oficiální webové stránce.

Monty Norman (zdroj James Bond Nederland)
Monty Norman (zdroj James Bond Nederland)

Monty Norman (rodné jméno Norman Noserovitch) se narodil v Londýně do židovské rodiny a svou první kytaru dostal, když mu bylo šestnáct let. Vystupoval s big bandy či po boku komika Bennyho Hilla, později psal skladby pro britské rockové průkopníky Cliffa Richarda a Tommyho Steelea a podílel se také na několika muzikálech.

Normanovo nejznámější dílo vzniklo pro první film z bondovské ságy Dr. No z roku 1962 se Seanem Connerym v hlavní roli. Producenti ovšem s Normanovou verzí nebyli zcela spokojeni a nechali ji upravit velikánem filmové hudby Johnem Barrym. Proto se rozšířila představa, že autorem proslulé znělky je Barry, který do své smrti v roce 2011 vytvořil hudební doprovod pro asi desítku filmů o Jamesi Bondovi. Barry byl kdysi jako autor označen i v britském listu Sunday Times, na němž pak Norman vysoudil odškodné ve výši 30 000 liber (přibližně 872 000 korun).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments