Zemřel muzikolog Ivan Vojtěch

Ve věku 91 let zemřel ve čtvrtek v Praze muzikolog Ivan Vojtěch, znalec dějin moderní hudby a spoluvydavatel díla Arnolda Schönberga. Novináře o tom informoval jeho syn Daniel Vojtěch.
Ivan Vojtěch (archiv OP)

Vojtěchovo vědecké dílo je zaměřeno na hudbu 19. a 20. století a hudební estetiku. Z českých skladatelů psal nejvíce o Antonínu Dvořákovi, Svatopluku Havelkovi, Leoši Janáčkovi, Bedřichu Smetanovi či Vladimíru Sommerovi, ze zahraničních patřili mezi jeho nejoblíbenější Arnold Schönberg, Sergej Prokofjev či Igor Stravinskij. Celý život se věnoval také překladu. V roce 1970 byl při normalizačních čistkách propuštěn z Filozofické fakulty UK, v roce 1990 byl rehabilitován.

Ivan Vojtěch studoval estetiku a muzikologii na Masarykově univerzitě v Brně a na Karlově univerzitě v Praze. V letech 1953 až 1960 přednášel estetiku a dějiny hudby na JAMU a poté dějiny novější hudby na FFUK. Od roku 1956 do roku 1968 byl stálým hudebním kritikem Literárních novin.

Byl editorem českých vydání vybraných spisů Lisztových, Schumannových, Asafjevových, Prokofjevových, Schönbergových dopisů a sborníku Skladatelé o hudební poetice 20. století. Překládal Theodora W. Adorna a Waltera Benjamina.

Po návratu na FF UK po roce 1989 působil jako řádný profesor dějin moderní hudby. V letech 1999 až 2002 by ředitelem Ústavu pro hudební vědu Akademie věd ČR. Za svoji badatelskou činnost získal dvě ocenění – pamětní medaili rektora Univerzity Karlovy (1998) a čestnou oborovou medaili Františka Palackého za zásluhy v historických vědách (2008).

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na