Zemřel Nikolai Fadeyechev, významný sólista Velkého divadla 50. a 60. let

V pondělí 23. června zemřel ve věku 87 let Nikolai Fadeyechev. Patřil ke generaci sovětského baletu, která zažila slávu a světový ohlas v 50. a 60. letech 20. století.
Nikolai Fadeyechev jako Princ Siegfried v Labutím jezeře (foto museum Velkého divadla)

Nikolai Fadeyechev, v dříve častěji užívaném přepisu azbuky zní jeho jméno Nikolaj Faděječev, se narodil 27. ledna 1933 v Moskvě. Jeho hlavním pedagogem na baletní škole byl Alexandr Rudenko, v roce 1952 byl přijal do Velkého divadla, ve kterém působil dvacet pět let své taneční kariéry. Byl mimo jiné tanečním partnerem Galiny Ulanové a dlouhou dobu stálým tanečníkem Maji Plisecké (Labutí jezero, Spící krasavice, Romeo a Julie, Kamenný kvítek aj.) V padesátých a šedesátých letech dvacátého století byl jedním z nejuznávanějších sovětských tanečníků.

Nikolai Fadeyechev, na pohlednici s Galinou Ulanovou, 1960 (archiv Velkého divadla, foto V. Borisov)

Byl oblíbeným tanečním partnerem, jeho repertoár obsáhl klasické role, mimo jmenovaných třeba careviče Ivana v Ptáku Ohnivákovi, prince v Louskáčkovi, Harmodia ve Spartakovi, básníka v Chopinianě, Armena v Gajané, s Pliseckou tančil ale také Josého v Carmen Suite a Karenina ve Ščedrinově Anně Karenině. V roce 1957 tančil ve filmové verzi Labutího jezera, v roce 1969 ve filmovém koncertu Ballerina nebo v roce 1973 v televizní adaptaci Raymondy. Taneční kariéru ukončil v roce 1977 a stal se pedagogem a baletním mistrem Velkého divadla. Na velké role připravoval sólisty, jako byli Andrej Uvarov, Sergej Filin, Nikolia Tsiskarizde ad.

Nikolai Fadeyechev jako princ Siegfried v Labutím jezeře (zdroj commons.wikimedia, RIAN archive)

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na