Zemřel Nikolai Fadeyechev, významný sólista Velkého divadla 50. a 60. let

V pondělí 23. června zemřel ve věku 87 let Nikolai Fadeyechev. Patřil ke generaci sovětského baletu, která zažila slávu a světový ohlas v 50. a 60. letech 20. století.
Nikolai Fadeyechev jako Princ Siegfried v Labutím jezeře (foto museum Velkého divadla)

Nikolai Fadeyechev, v dříve častěji užívaném přepisu azbuky zní jeho jméno Nikolaj Faděječev, se narodil 27. ledna 1933 v Moskvě. Jeho hlavním pedagogem na baletní škole byl Alexandr Rudenko, v roce 1952 byl přijal do Velkého divadla, ve kterém působil dvacet pět let své taneční kariéry. Byl mimo jiné tanečním partnerem Galiny Ulanové a dlouhou dobu stálým tanečníkem Maji Plisecké (Labutí jezero, Spící krasavice, Romeo a Julie, Kamenný kvítek aj.) V padesátých a šedesátých letech dvacátého století byl jedním z nejuznávanějších sovětských tanečníků.

Nikolai Fadeyechev, na pohlednici s Galinou Ulanovou, 1960 (archiv Velkého divadla, foto V. Borisov)

Byl oblíbeným tanečním partnerem, jeho repertoár obsáhl klasické role, mimo jmenovaných třeba careviče Ivana v Ptáku Ohnivákovi, prince v Louskáčkovi, Harmodia ve Spartakovi, básníka v Chopinianě, Armena v Gajané, s Pliseckou tančil ale také Josého v Carmen Suite a Karenina ve Ščedrinově Anně Karenině. V roce 1957 tančil ve filmové verzi Labutího jezera, v roce 1969 ve filmovém koncertu Ballerina nebo v roce 1973 v televizní adaptaci Raymondy. Taneční kariéru ukončil v roce 1977 a stal se pedagogem a baletním mistrem Velkého divadla. Na velké role připravoval sólisty, jako byli Andrej Uvarov, Sergej Filin, Nikolia Tsiskarizde ad.

Nikolai Fadeyechev jako princ Siegfried v Labutím jezeře (zdroj commons.wikimedia, RIAN archive)

https://www.youtube.com/watch?v=IGLLIEFeXYo

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat