Zemřel řecký skladatel Vangelis

Ve věku 79 let zemřel řecký skladatel Vangelis, jehož strhující soundtrack k oscarovému filmu Ohnivé vozy byla jednou z nejznámějších filmových melodií 80. let. Dle vyjádření jeho právníků zemřel v úterý 17. května 2022 pozdě večer ve Francii.

Vangelis (zdroj Vangelis)
Vangelis (zdroj Vangelis)

Vangelis (vlastním jménem Evángelos Odysséas Papathanassíou) se narodil 29. března 1943 ve Volosu. Vyrůstal v Aténách a brzy se začal zajímat o hudbu – experimentoval se zvuky boucháním do hrnců a pánví, pokládal různé předměty na struny klavíru. Neměl žádné formální hudební vzdělání, což dle podle jeho pozdějších vyjádření pomohlo jeho kreativitě.

V roce 1963 založil svou první skupinu Forminx. V roce 1966 se skupina rozpadla a Vangelis se stal nájemným autorem a producentem. Pracoval pro mnoho jiných hudebníků a podílel se na tvorbě hudby k řeckým filmům. Aby mohl pokračovat v kariéře odešel později do Paříže, kde s dalšími řeckými emigranty založil kvartet Aphrodite´s Child. Skladba Rain and Tears se stala hitem v celé Evropě, obsadila první příčky francouzských, belgických a italských hitparád, také se dostala do britské Top 30. V Paříži jej také zaujal tehdy nový obor elektronických syntezátorů, který mu umožnil vytvářet svěží melodické barvy, jež se staly jeho charakteristickým zvukem.

Vangelis (zdroj Vangelis)
Vangelis (zdroj Vangelis)

Po rozpadu kapely začátkem 70. let se Vangelis vrátil k filmové a televizní hudbě, komerční pop považoval za velmi nudný. Stáhl se do Londýna, kde podepsal sólovou smlouvu s RCA Records. LP desky Heaven and Hell (1975, toto LP se stalo soundtrackem k televiznímu seriálu Carla Sagana Cosmos) a Albedo 0.39 (1976) se dostaly do britské hitparády Top 40.

Hudbu pro film skládal po celá 70. léta, ale největšího komerčního úspěchu dosáhl až v 80. letech hudbou k filmu Ohnivé vozy (Chariots of Fire, film pojednával o triumfu britských běžců na olympijských hrách v roce 1924) z roku 1981. Jeho nadčasové téma a vzletná melodie udělaly z úvodní zpomalené scény skupiny atletů běžících po pláži vzor pro ztvárnění sportu ve filmu a skladba se stala se stala jednou z nejznámějších filmových melodií (ovšem byla často využívána i jako hudební podklad k parodiím).

Vangelis prohlásil, že hudba, která mu vynesla Oscara a několik týdnů vedla žebříčky hitparád, byla částečně poctou jeho otci, který byl vášnivým amatérským běžcem. Zároveň se však k obrovské popularitě, které se snímek těšil, stavěl poněkud odmítavě: „Je to jen další hudba,“ řekl v jednom rozhovoru.

Úspěch filmu Ohnivé vozy zastínil jeho další tvorbu, napsal soundtrack k řadě významných snímků, například k filmu Nezvěstný (Missing), který režíroval jeho krajan Costa-Gavras, a futuristického thrilleru Ridleyho Scotta Blade Runner, kde jeho hudba evokovala a umocňovala pomocí zlověstných syntezátorových tónů Los Angeles budoucnosti. „Ukázalo se, že je to velmi prorocký film – žijeme teď v jakémsi světě Blade Runnera,“ řekl v roce 2005.

 

Později složil hudbu k dramatu Mela Gibsona a Antonyho Hopkinse Bounty a k filmu Francesco s Mickey Rourkem v hlavní roli. Se Scottem opět spolupracoval na filmu 1492: Dobytí ráje z roku 1992 a v 90. letech se podílel na soundtracku k filmu Romana Polanského Hořký měsíc a k dokumentárním filmům Jacquese Cousteaua. Později ho Oliver Stone oslovil, aby vytvořil soundtrack k eposu Alexander z roku 2004, kde Vangelis vedle typických orchestrů využil i řecké nástroje.

Byl také pověřen sportovními organizacemi, aby ozvučil významné události, včetně olympijských her v Sydney v roce 2000, mistrovství světa v Japonsku a Jižní Koreji v roce 2002 a olympijských her v Aténách v roce 2004. Je také autorem baletní hudby a hudby k divadelním inscenacím Médea, Bouře a dalších her.

Vangelis zemřel v úterý 17. května 2022 ve Francii, kde se dle léčil.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments