Košické hudební jaro uvede Večer slovenské hudby

Houslista Milan Paľa, klarinetista Martin Adámek a klavíristka Katarína Paľová vystoupí v rámci projektu Večer slovenské hudby v úterý 24. května 2022 od 19:00 hodin v synagoze na Zvonárské ulici. Komorní koncert je připraven u příležitosti 100. výročí založení Slovenského ochranného svazu autorského (SOZA). V magickém prostředí synagogy zazní díla Juraje Beneše, Antona Steineckera, Ivana Paríka, Jozefa Grešáka, Eugena Suchoně, Róberta Koláře, Miroslava Tótha a Jevgenije Iršaje. Tři skladby zazní poprvé.
Katarína Paľová (zdroj Státní filharmonie Košice)
Katarína Paľová (zdroj Státní filharmonie Košice)

Houslista Milan Paľa je jednou z nejvýraznějších osobností současné hudební scény (rozhovor s Milanem Paľou si můžete přečíst zde). Jedinečnost jeho hry je nezaměnitelná a odborná veřejnost ho právem řadí mezi světové interprety mladé generace. V posledních letech vystoupil na několika prestižních pódiích v oblasti nové hudby. Je autorem rozsáhlého projektu nahrávek kompletních slovenských skladeb pro sólové housle Violin sólo 1 – 5. Za tuto práci získal několik ocenění. Výsledkem jeho dlouhodobé a podnětné spolupráce s dirigentem Mariánem Lejavou je kritikou oceňovaná nahrávka houslových koncertů Albana Berga a Karola Szymanowského se Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu.

Klavíristka Katarína Paľová se zaměřuje především na hudbu 20. a 21. století s důrazem na díla méně hraných nebo zapomenutých skladatelů. Premiérovala několik skladeb slovenských autorů a uvedla řadu děl zahraničních skladatelů ve slovenské nebo české premiéře. Jako sólistka a komorní hudebnice vystupovala na několika pódiích a festivalech na Slovensku a v České republice a také nahrává. Ve spolupráci se svým manželem Milan Paľou natočila alba s díly pro housle a klavír Samuela Feinberga, Leoše Janáčka, Valentina Bibika, Alfreda Schnittkeho a Pascala Dusapina (Pavlík Records).

Klarinetista Martin Adámek má za sebou navzdory svému nízkému věku bohatou koncertní kariéru, která zahrnuje sólovou, orchestrální i komorní hudbu. V devatenácti letech se zúčastnil konkurzu do prestižního souboru Ensemble Intercontemporain a stal se tak jedním z nejslibnějších klarinetistů své generace. Je vítězem Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka a soutěže Clarinetto Concorso Carlino. Jako uznávaný interpret soudobé hudby má na svém kontě řadu premiér. Martin Adámek spoluzaložil Alma Mahler Kammerorchester, který se specializuje na komorní úpravy symfonických děl 19. a 20. století. V roce 2019 byl členem poroty Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně a v témže roce získal Cenu Ludovíta Rajtera. Díky této ceně natočil v roce 2020 své debutové album Unity.

Komorní koncert Večer slovenské hudby se uskuteční v úterý 24. května od 19:00 hodin v synagoze na Zvonárské ulici.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


3 2 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments