Zemřel Richard Teitelbaum – osobnost americké elektroakustické scény

V noci z 8. na 9. dubna 2020 informovala Asociace amerických rozhlasových stanic (National Public Radio, NPR) o úmrtí výrazné osobnosti americké i světové elektroakustické hudby, profesora Richarda Teitelbauma. Skladatel zemřel ve věku 80 let na následky srdečního infarktu. Jeho manželkou byla japonská klavíristka Hiroko Sakurazawa.
Richard Teitelbaum (Peter Gannushki)

Teitelbaum se narodil v roce 1939 a na Haverford College vystudoval hru na klavír. Ve studiu pokračoval na Yale University už v oborech hudební teorie a skladby. Jako stipendista prestižní Fulbright Foundation absolvoval s průběhu studií několik zahraničních stáží a stipendijních pobytů (1964 a 1965 – Itálie: Goffredo Petrassi a Luigo Nono, 1967 a 1968 – Japonsko: studium gagaku a shakuhachi). Pozdější ze dvou italských pobytů se pro něj stal stěžejním.

Italská léta přinášejí v Teitelbaumově tvorbě zvrat, během něhož začíná experimentovat s programováním a elektronickou úpravou zvuku. Po boku pianistů jako Alvin Curran a Frederic Rzewski zakládá soubor Musica Elettronika Viva (MEV), který jako jeden z prvních ansámblů začíná ke zpracování akustického zvuku využívat syntezi.

Hlavní význam Teitelbaumových snah o rozvoj elektroakustické-hudby lze spatřovat v tvorbě takzvané Brainwave Music, metody, která ke tvorbě hudebního artefaktu využívá monitoring tělesných funkcí publika jako například záznamy grafů nervové aktivity nebo záznamy EKG. Jakkoliv se tvůrčí přístup vyvěrající z této metodologie může jevit čistě a samoúčelně technicistní, opak je, podle Teitelbaumových vlastních slov, pravdou. “Mým přístupem k umění hudební tvorby si od začátku kladu za cíl proniknout do plného potenciálu lidského nevědomí.”

V roce 1970, v reakci na svá japonská studia, založil svoji World Band, multi-kulturní soubor složený z členů z Indie, Japonska, Korey, Blízkého východu a Severní Ameriky. Od roku 1988 až do své smrti vyučoval Teitelbaum na new yorkské Bard College, kde vedl hudební katedru fakulty múzických umění.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat